wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Połączyli brzegi Widawy. Zobacz, jak powstaje kładka
Kliknij, aby powiększyć
Wielki dźwig posadził na przygotowanych wcześniej przyczółkach konstrukcję kładki Fot. Michał Kulicki/WI
Wielki dźwig posadził na przygotowanych wcześniej przyczółkach konstrukcję kładki

Przez ostatnie tygodnie powstawały elementy konstrukcji kładki na brzegach rzeki. Dziś - 24 kwietnia - wielki dźwig uniósł główny element mostu i osadził go na przygotowanych przyczółkach. W ten sposób gminy Wrocław i oborniki Śląskie zostały połączone nową przeprawą. Na tej konstrukcji powstanie kładka, do której prowadzić będą długie podjazdy.

Reklama

Teraz widać, że to, co nazywamy kładką, będzie całkiem sporym, solidnym mostem. Powstaje on w Lesie Rędzińskim blisko miejsca, gdzie Widawą uchodzi do Odry. Przeprawa dla pieszych i rowerzystów połączy Wrocław z Paniowicami w gminie Oborniki Śląskie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Budowa kładki nad Widawą. Montaż konstrukcji, która połączyła brzegi rzeki. Zdjęcie z 24 kwietnia 2025 r. Fot. Grzegorz Skina/WI
Budowa kładki nad Widawą. Montaż konstrukcji, która połączyła brzegi rzeki. Zdjęcie z 24 kwietnia 2025 r.

40-metrowa kładka wraz z liczącymi 100 metrów najazdami kosztuje prawie 6,1 mln zł. Będzie kluczowym elementem Odrzańskiej Trasy Rowerowej - Via Regia. Dzięki przeprawie jeszcze w tym roku rowerami będzie można w przyjemny sposób dojechać m.in. do popularnego kąpieliska Kopalnia. 

Budowa przeprawy nad Widawą dofinansowana jest z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska (2021-2027).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Budowa kładki nad Widawą .
Budowa kładki nad Widawą

Zanim rozpoczęła się budowa kładki nad Widawą 

Do powstania obiektu, który na wizualizacji wygląda jak solidny, wcale niemały most, potrzebne jest dowiezienie na miejsce ciężkiego sprzętu i dużej ilości materiałów budowlanych. A inwestycja jest prowadzona w lesie, w sporym oddaleniu od cywilizacji.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wzmacnianie konstrukcji mostku nad ciekiem Trzciana w Lesie Lesickim. Zdjęcie z grudnia 2024 roku</p> Fot. WI
Wzmacnianie konstrukcji mostku nad ciekiem Trzciana w Lesie Lesickim. Zdjęcie z grudnia 2024 roku

Wykonawca, firma Strabag, musiała zapewnić sobie drogę transportu. W tym celu wzmocniła konstrukcję mostku nad ciekiem Trzciana w Lesie Lesickim. Wcześniejszy mostek pozwalał przejeżdżać tędy tylko samochodom straży pożarnej.

Jak dojechać do nowej kładki?

Do miejsca, gdzie powstaje mostek, można dotrzeć rowerem, ale momentami jest to dość uciążliwa trasa. Powstanie zupełnie nowa, aż pięciokilometrowa droga, która zaczynać się będzie od ul. Żużlowców. Miasto zleciło już jej zaprojektowanie.  

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przebieg projektowanej trasy rowerowej przez las Rędziński - od ul. Żużlowców do powstającej kładki nad Widawą Wrocławskie Inwestycje
Przebieg projektowanej trasy rowerowej przez las Rędziński - od ul. Żużlowców do powstającej kładki nad Widawą

W galerii zobaczysz aktualne zdjęcia, wizualizacje oraz fotografie z wcześniejszych etapów prac:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl