Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Tematem połączenia kolejowego do lotniska Rada Miejska Wrocławia zajęła się już... 16 lat temu. 9 lat temu powstało studium wykonalności. Powstanie tej linii kolejowej jest ujęte w studium wykonalności dla towarowej obwodnicy Wrocławia, które sporządzają PKP Polskie Linie Kolejowe. Po pięciu latach prac dokument ma być gotowy do końca tego roku.

Jednak nie oznacza to, że od przyszłego roku rozpocznie się boom inwestycyjny. Wręcz przeciwnie, rząd wyciął z Krajowego Programu Kolejowego finansowanie przebudowy wrocławskiego węzła kolejowego. Tak więc przygotowane przez PLK „Studium Wykonalności dla C-E 59 – odcinek Święta Katarzyna – Wrocław Brochów – Wrocław Muchobór/Wrocław Kuźniki” będzie jeszcze przez lata leżało na półce. Realizacja została bowiem przeniesiona na listę rezerwową.

Wrocławskie lotnisko. Cztery miliony pasażerów rocznie.
Już teraz jest duży potencjał do zapełnienia pociągów kursujących na lotnisko, a będzie on jeszcze rósł.
Komunikację zbiorową na lotnisko obecnie zapewnia miasto autobusami linii 106 i 129 oraz nocną linią 206. Pilotażowo w weekendy kursuje specjalna linia pośpieszna P.
Pociąg na lotnisko. Wrocław Główny lub Wrocław Świebodzki.
Zabierałby pasażerów ze stacji Wrocław Muchobór, Wrocław Nowy Dwór i Wrocław Żerniki. Za tą ostatnią rozpoczynałby się trzykilometrowy odcinek nowych torów, który prowadziłby do zbudowanego już tunelu pod lotniskiem i dworca czołowego. Pasażerowie z peronu wychodziliby na istniejące schody ruchome, którymi wjeżdżaliby na poziom 0, na wprost hali odlotów. Działają również windy, które obecnie służą chętnym do modlitwy w lotniskowej kaplicy.
Wrocław jedyny bez połączenia kolejowego z lotniskiem.
Takie połączenia mają Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Modlin (autobusowo-kolejowe), Lublin i Olsztyn. Jeszcze w tym roku oddane zostanie połączenie w Katowicach. Od 1 października działa połączenie w Rzeszowie.
Według szacunków, koszt budowy połączenia kolejowego do portu im. Kopernika wraz z uruchomieniem dworca czołowego wyniósłby 250 mln zł.