Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Planowana trasa to kolejny element Zielonej Pieszo-Rowerowej Sieci Wrocławia. Połączy rekreacyjne drogi budowane w ramach alei Wielkiej Wyspy oraz kolejnego projektu WBO w ciągu ul. Młodej od mostu Rakowieckiego.
Nad Oławą dziko i pięknie, a blisko centrum
Wykonawca, firma MIWRO, wybuduje tu półkilometrową trasę dla pieszych i rowerzystów. Będzie ona przebiegać przez szczególny obszar Przedmieścia Oławskiego: nadrzeczne zarośla, licznie zamieszkiwane przez zwierzęta objęte ochroną.
Nadbrzeże Oławy jest niezwykle urokliwe. Zmienia się szerokość rzeki, roślinność jest miejscami bujna, a to sprawia wrażenie dzikiej rzeki, stąd określenie tych okolic "wrocławska amazonia". Choć najczęściej mówi się pieszczotliwie "Oławka".
Trasa nad Oławą z miejscem na kontemplacje
Aby chronić walory przyrodnicze droga będzie miała nawierzchnię mineralną zamiast bitumicznej (podobnie jak Promenada Oławska), nie będzie też oświetlona. Będzie miała trzy metry szerokości, miejscami zwężać się będzie do 2,5 metra.
Poza strefą ochronną drzew będzie strefa odpoczynku o nawierzchni z kostki, wyposażona w ławkę, stojaki rowerowe oraz kosz na śmieci. Nasyp istniejący na styku planowanej trasy i sieci wodociągowej zostanie zaopatrzony w rampy zabezpieczone balustradami.
Z lasu Rakowieckiego przez kładkę wzdłuż Oławy
Zbudowana w 1928 roku kładka Siedlecka nad Oławą jest położona w lesie Rakowieckim, łączy Krzywą Groblę z ulicą Wilczą. Niedawno przeszła poważny remont. Niedaleko niej powstał most Wliczy Kąt, który jest elementem Alei Wielkiej Wyspy.
Stojąc na Wilczej i patrząc na północ, nową trasą wyruszymy skręcając w lewo przed kładką Siedlecką. Patrząc w prawo będziemy się sycić pięknym widokiem, a po lewej możemy dostrzec fabrykę, w której dawniej produkowany był legendarny proszek E.

Nowa trasa pieszo-rowerowa kończyć się będzie mniej więcej na wysokości budynku o adresie Krakowska 92, gdzie zaczyna się ul. Młoda. Prace potrwają pięć miesięcy, a ich wartość to 670 tys. zł.