Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Masyw Ślęży pociągiem do Sobótki. W weekend weź rower
- Boguszów Gorce – Wałbrzych. Góry Wałbrzyskie
- Pętla po Karkonoszach. Szklarska Poręba
- Wypad do Barda. Góry Bardzkie
- Kolorowe jeziorka i piękne góry. Rudawy Janowickie
- Najwyższe polskie góry. Z Wrocławia w Tatry
- Skalne Miasto w Czechach. Pociągi z Wrocławia
Masyw Ślęży pociągiem do Sobótki. W weekend weź rower
Pociąg do Sobótki kursuje zaledwie od kilku tygodni i od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Wrocławia i turystów. Podróż z Dworca Głównego PKP trwa około 40 minut, a bilet normalny kosztuje 13 zł.
Na najwyższy szczyt Masywu Ślęży można dotrzeć wybierając jedną z kilku tras.
- czerwonym szlakiem z Sobótki – 5,2 km, ok. 2 godz.,
- żółtym szlakiem z Sobótki – 6,8 km, ok. 2:30 godz.,
- niebieskim szlakiem z Sobótki – 5,9 km, ok. 2:30 godz.,
- żółtym szlakiem z Przełęczy Tąpadła – 2,8 km, ok. 1:20 godz.,
- niebieskim szlakiem z Przełęczy Tąpadła – 4,4 km, ok. 1:50 godz.,
- czerwonym szlakiem z Sulistrowic – 5,4 km, ok. 2:30 godz.
Jedną z najpopularniejszych tras jest ta, która wiedzie od Przełęczy pod Wieżycą. Po dość stromym podejściu na miłośników górskich wypraw czeka Góra Wieżyca z Wieżą Bismarcka. Stamtąd należy kontynuować podróż żółtym szlakiem, aż na sam szczyt.
Ze szczytu wciąż żółtym szlakiem dostaniemy się do Przełęczy Tąpadła, skąd czarny szlak zawiedzie nas z powrotem do parkingu. Cała trasa ma ok. 15 km.

Na szczycie znajdują się Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego, kościół pw. Najświętszej Marii Panny i 12-metrowa wieża widokowa. Bardzo często można tu spotkać zarówno biegaczy i rowerzystów, jak i całe rodziny z dziećmi.
Ślęża należy do Korony Gór Polski. Dodatkowe informacje o pieszych szlakach górskich można znaleźć między innymi na stronie internetowej Gminy Sobótka.
Boguszów Gorce – Wałbrzych. Góry Wałbrzyskie
Kolejnym szczytem, który należy do Korony Gór Polski, jest Chełmiec, położony 869 m n.p.m. Na turystów, którzy tu docierają, czeka wieża widokowa.
Podróż rozpoczynamy w Boguszowie Gorcach, gdzie z Wrocławia dojedziemy w niecałe półtorej godziny, trasę kończymy zaś w Wałbrzychu – jazda powrotna zajmie nam o kilkanaście minut mniej.
Trasa z Boguszowa Gorce do Wałbrzycha ma 24,3 km i wiedzie między innymi przez Szczawno Zdrój, gdzie na zwiedzających czekają choćby Dom Zdrojowy, Park Zdrojowy, Pijalnia Wód czy nowa wieża widokowa.
Pętla po Karkonoszach. Szklarska Poręba
Pociąg Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do stacji Szklarska Poręba Dolna jedzie niespełna 3 godziny.
Trasa, która zaczyna i kończy się w tym miejscu, wiedzie przez Śnieżne Kotły, Labsky Vodopad i Pancavsky Vodopad po stronie czeskiej, formację skalną Trzy Świnki, wodospad Kamieńczyka i kilka schronisk górskich – Pod Łabskim Szczytem, Na Szrenicy, Na Hali Szrenickiej, Kamieńczyk.
Pokonanie nieco ponad 30 km powinno zająć około 10-11 godz., ale przy tak atrakcyjnej i urokliwej trasie wszystko zależy od naszego tempa i przerw na podziwianie walorów Karkonoszy.
Warto pamiętać, że proponowana trasa dedykowana jest zaawansowanym miłośnikom górskich wędrówek, zarówno ze względu na jej długość, jak i stopień trudności.
W Karkonoszach bez problemu można znaleźć jednak całe mnóstwo ścieżek nawet dla dzieci czy osób starszych.
Wypad do Barda. Góry Bardzkie
Podróż z Wrocławia do Barda trwa zaledwie 1:15 godz. Turyści mogą korzystać z kilku ciekawych i malowniczych tras. Do najpopularniejszych należą:
- zielony szlak turystyczny, który biegnie w kierunku południowo-wschodnim, do Złotego Stoku,
- niebieski europejski szlak dalekobieżny E3 Atlantyk – Morze Czarne, który biegnie Górami Bardzkimi w kierunku północnym do Srebrnej Góry, a w kierunku południowym przez Górę Kalwarię i Kłodzką Górę (765 m. n.p.m.), na Przełęcz Kłodzką,
- żółty, pielgrzymkowy szlak turystyczny, który biegnie z Barda do Ząbkowic Śląskich.
Węzeł wszystkich trzech szlaków znajduje się w Bardzie, tuż obok mostu na Nysie Kłodzkiej na ul. Głównej.
Kolorowe jeziorka i piękne góry. Rudawy Janowickie
Podróż z Wrocławia do Janowic Wielkich trwa nieco ponad 1:30 godz. Dla miłośników nieco dłuższych górskich wędrówek przygotowaliśmy trasę, która wiedzie przez ruiny zamku Bolczów, Skalnik i Pod Ostrą Małą.
Galeria zdjęć
Najwyższe polskie góry. Z Wrocławia w Tatry
Z Wrocławia dojedziemy też między innymi do Zakopanego. Choć podróż koleją trwa średnio 6:30-8 godz., to uroki najwyższych polskich gór rekompensują czas spędzony w pociągu. W przypadku Tatr trudno mówić o najlepszych szlakach – ich liczba i różnorodność sprawiają, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Początkujący mogą wybrać się w okolice Rusinowej Polany i Gęsiej Szyi, do Wodospadu Skok w Dolinie Młynickiej czy w pobliże Sarniej Skały. Nieco bardziej doświadczone osoby mogą wejść nawet na Rysy, czyli najwyższy szczyt w Polsce. Niezmiennie jednym z ulubionych punktów wszystkich podróżników jest Morskie Oko.

Skalne Miasto w Czechach. Pociągi z Wrocławia
Jednym z kierunków, do których z Wrocławia dojedziemy bardzo szybko, jest czeski Adršpach.
Tamtejsze Skalne Miasto od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, nie tylko tych z Wrocławia, ale i z całej Polski.
Bezpośrednie, weekendowe połączenia dowiozą nad do Adršpach w mniej niż 2:30 godz.