Wystawa „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” we wrocławskim Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111/113) zostanie otwarta jutro, w Noc Muzeów (20 maja) o godz. 18 i będzie trwać do 8 października.
Kapsuła czasu, list do księżnej Daisy i genealogie królewskich rodów
Wśród zgromadzonych na wystawie pamiątek są przedmioty zabytkowe o wielkiej wartości historycznej, tak jak drzewa genealogiczne królewskich rodów, list do księżnej Daisy napisany z okazji jej zaślubin, monografia archeologiczna z 1711 roku opisująca prehistoryczne zabytki z wykopalisk pod Trzebnicą, czy zawartość dziewiętnastowiecznej kapsuły czasu znalezionej w Kątach Wrocławskich w kopule wieży ratusza z przesłaniem dla przyszłych pokoleń: „Żegnamy się i prosimy, myślcie często i serdecznie o nas, którzyśmy się już pewnie w proch zamienili.”
Zwyczajne pamiątki zwyczajnych ludzi
Trzon ekspozycji stanowią jednak całkiem zwyczajne przedmioty – takie, jakie mamy w domach albo widujemy w domach rodziców albo dziadków – które upamiętniają życie od narodzin po śmierć.
Znajdziemy tu m.in. ubranka do chrztu, pamiątki z pierwszej komunii, kalendarze z centymetra krawieckiego służące do odliczania czasu do zakończenia służby wojskowej, chusty malowane przez żołnierzy tuż przed wyjściem do rezerwy, obrazki malowane na szkle z okazji imienin, ślubne bukiety pod szklanym kloszem, fotografie (szkolne, z białym misiem na Krupówkach, zrobione przed okrętem, który – o czym pozujący nie wiedzą – lada moment zatonie), oprawione w ramki przyrzeczenia członka Koła Abstynentów, laurki, przedmioty przywiezione z podróży i pielgrzymek.

Niektóre z tych pamiątek robią wstrząsające wrażenie, tak wspomniane już numery pozostawionych na Kresach domów albo tabliczka do zawieszenia na szyi, na której wypisano ręcznie dane dziecka urodzonego w 1942 roku oraz prośbę, by zawiadomić o miejscu jego pobytu Międzynarodowy Czerwony Krzyż, gdyby zgubiło się w czasie wojennej zawieruchy.


Są też eksponaty zabawne lub osobliwe, np. wyrzeźbione w drewnie słonie, które z niejasnych przyczyn są pamiątką z Polanicy, gips (na zdjęciu) z rysunkami i podpisami przyjaciół, czyjeś zostawione na pamiątkę dredy.

To dokumentacja naszego życia
Jak powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pamiątki „tworzą jedyną i niepowtarzalną dokumentację naszego życia, naszych doświadczeń, wreszcie… nas samych. Czymże bylibyśmy, gdyby nie to wszystko, co tworzymy, czym się otaczamy i co po sobie pozostawiamy? To właśnie te ślady pamięci zaświadczają o naszym człowieczeństwie. Kto wie, czy nie w sposób najprostszy, a to zawsze oznacza – najdoskonalszy”.
W ramach wystawy zostaną również zaprezentowane fragmenty wywiadów na temat pamiątek i tego, co dla nas znaczą, które przeprowadzili studenci z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wybrane wydarzenia towarzyszące wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”
- 20 maja, g. 18:00 - Wernisaż wystawy
- 20 maja, g. 20:00 - Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Elżbieta Berendt.
- 28 maja, g. 12:00 - Pamiątkowa szkatułka. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5–12 lat, prowadzenie: Julia Szot.
- 1 i 2 czerwca, g. 10:00 - Z kapsułą czasu w przyszłość – Dzień Dziecka w Muzeum Etnograficznym. Warsztaty plastyczno-ruchowe dla uczniów klas 1–3 szkół podstawowych, prowadzenie: Natalia Jankowska, Natalia Kłak, Agnieszka Michoń, Karolina Woźniak
- 3 czerwca, g. 14:00 - Oprowadzanie po wystawie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, prowadzenie: Olga Budzan
- 4 czerwca, g. 12:00 - Talerzyk na (prawie) wieczną pamiątkę. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, prowadzenie: Olga Budzan
- 10 czerwca, g. 13:00 - Pamiątkowa karta [UKR]. Warsztaty rodzinne w j. ukraińskim dla dzieci w wieku 7–12 lat, prowadzenie: Julia Szot.
- 11 czerwca, g. 12:00 - Pamiątka zaklęta w szkle, Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, prowadzenie: Julia Szot.
- 18 czerwca, g. 16:00 - Pamiątka z Muzeum Etnograficznego. Warsztaty dla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 5–12 lat.
- 3 września, g. 15.00 - Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją, prowadzenie: Julia Szot.