wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Paszporty Polityki: wrocławianie z nominacjami
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu od lewej Katarzyna Minkowska, zespół Critical Hit Games, Ala Savashevich fot. Leszek Zych
Na zdjęciu od lewej Katarzyna Minkowska, zespół Critical Hit Games, Ala Savashevich

Studio gier wideo Critical Hit Games (w kategorii „Kultura cyfrowa”) oraz artystka Ala Savashevich (w kategorii „Scena”) w gronie nominowanych do prestiżowego lauru przyznawanego przez tygodnik „Polityka”. Na Paszport Polityki ma też szansę reżyserka Katarzyna Minkowska, która zrealizowała spektakl z zespołem Teatru Polskiego w Podziemiu. Zwycięzców poznamy 14 stycznia podczas gali transmitowanej przez TVN24.

Reklama

Nominacja dla wrocławskiego Critical Hit Games

Wrocławskie studio Critical Hit Games (założyli je Grzegorz Goleń i Andrzej Marszałek marzący o tworzeniu gier wideo) zachwyciło grą narracyjną w konwencji thrillera noir – „Nobody Wants to Die”.

Akcja sztuki rozgrywa się w 2329 r., a konwencja artystyczna przywodzi na myśl klasyk Ridleya Scotta „Blade Runner” i czarne kryminały Dashiela Hammetta z lat 30. XX w.

Główny bohater gry, detektyw James Karry, prowadzi śledztwo, które jest pretekstem do stawiania jak najbardziej poważnych pytań o – jak deklarują autorzy – „moralność, transhumanizm, granice ludzkiego życia i prawdziwą cenę nieśmiertelności” – w przedstawionym świecie można bowiem unikać śmierci, transferując świadomość do kolejnego ciała – czytamy w opisie towarzyszącym nominacji do Paszportów Polityki. 

Studio Critical Hit Games jest nominowane w kategorii: Kultura cyfrowa. 

Wrocławianka Ala Savashevich z nominacją

Białoruska artystka, która związała się z Wrocławiem i tu mieszka studiowała rzeźbę najpierw w Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki w Mińsku, potem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (teraz jest doktorantką ASP w Krakowie).

Znana z tworzenia rzeźb, instalacji i prac wideo w swoich pracach zajmuje się najchętniej tematami pamięci zbiorowej i formowania tożsamości w społeczeństwach z doświadczeniem autorytaryzmu i patriarchatu. Do jej najsłynniejszych prac należy „Poza. Pozycja. Sposób” z 2019 roku (w kolekcji Fundacja Sztuki Polskiej ING).

„Wykorzystany w wideo obiekt rzeźbiarski przyjmuje formę damskich butów. Obcas w kształcie radzieckiej czerwonej gwiazdy wbija się w pięty artystki, a każdy krok w metalowych butach sprawia jej ból. Atrybut kobiecości okazuje się narzędziem dyscyplinowania i kontroli” – czytamy w opisie kuratorskim. 

Na przełomie 2023 i 2024 roku Ala Savashevich prezentowała we wrocławskiej 66P wystawę „Broń i chroń” o kwestiach oczekiwań społecznych wobec kobiet w środowiskach patriarchalnych.

Ala Savashevich jest nominowana w kategorii: Sztuki wizualne. 

Nominacja dla Katarzyny Minkowskiej

Urodzona w Nowym Jorku reżyserka teatralna, która pracowała m.in. w TR Warszawa, poznańskim Teatrze Polskim, czy Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, zrealizowała też bardzo dobry spektakl w Teatrze Polskim w Podziemiu. 

Głównymi bohaterami „Jesieni”, zarówno książki Ali Smith, jak i jej scenicznej adaptacji są stuletni Daniel i trzydziestoletnia Elizabeth, między którymi przed laty nawiązała się przyjaźń. Teraz starzec pogrążony jest we śnie w domu spokojnej starości, a kobieta czuwa przy jego łóżku, rozmyślając o ich nietypowej relacji, co prowadzi do szerszego spojrzenia na społeczeństwo w momencie zmiany.

 

Jak czytamy w biogramie Katarzyny Minkowskiej dla Paszportów Polityki najnowszy spektakl „Jesień” według powieści Ali Smith, z wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu, to delikatnie snuta historia o życiu w czasach brutalnych przemian społecznych. 

Katarzyna Minkowska jest nominowana w kategorii: Scena.

Spektakl „Jesień” w reż. Katarzyny Minkowskiej obejrzymy 14-16 lutego w Teatrze Polskim w Podziemiu

Paszporty Polityki 2024. Gdzie oglądać transmisję

Transmisję wręczenia nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnik „Polityka” dla polskich artystów, którzy przyczyniają się do przekraczania granic w sztuce obejrzymy we wtorek 14 stycznia o 20.30 na antenie TVN24 i w mediach społecznościowych tygodnika „Polityka”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl