Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu
Noc Muzeów we Wrocławiu już w sobotę 20 maja 2023. To wydarzenie kulturalne, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych.
W Nocy Muzeów 2022 wzięło udział 76 instytucji (muzea, galerie, instytucje prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki, Hydropolis i inne), zorganizowano ponad 150 wydarzeń (m.in. wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty).
W Nocy Muzeów 2023 weźmie udział ponad 100 instytucji. Wydarzenie organizuje miasto, za koordynację odpowiada Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Bezpłatna komunikacja w Noc Muzeów 2023 – zobaczcie, czym dojechać
Noc Muzeów 2023 – gdzie pójść, aby zobaczyć coś oryginalnego
Wybraliśmy dla Was 10 propozycji wyjątkowo ciekawego spędzenia czasu podczas Nocy Muzeów 2023.
Noc Muzeów 2023 – Ossolineum
Niektórych przytłacza monumentalny gmach przy Szewskiej i obawiają się po prostu wejść do środka. Ponieważ jednak teraz planem Ossolineum jest bardziej otworzyć się na zwiedzających w Noc Muzeów 2023 będziemy mieli niepowtarzalną okazję, aby przekonać się, co kryją zabudowania dawnego praskiego Zakonu Krzyżowców. Koniecznie trzeba zobaczyć nową wystawę „Przemiany i transmutacje”, na której dowiemy się sporo o alchemikach (i o pochodzeniu słowa „hermetyczny”), a przy okazji obejrzymy dzieła światowej klasy malarzy – flamandzkiego mistrza Jana Brueghela Starszego i Hiszpana Bartolomé Estebana Murilla.
Noc Muzeów 2023 – Archiglass Galeria „Szopa Jazowa”
Niesamowite miejsce nad Odrą, o którym wielu z nas nie miało pojęcia, a gdzie syn i ojciec (Tomasz Urbanowicz i Konrad Urbanowicz) tworzą absolutne arcydzieła ze szkła, które są doceniane i wygrywają konkursy na całym świecie (m.in. prestiżowy CODAaward), a we Wrocławiu wzbudzają radość (jak portiernia-szklane jajo na Uniwersytecie Wrocławskim). Tomasz Urbanowicz jest laureatem plebiscytu wroclaw.pl 30 Kreatywnych Wrocławia, a w Noc Muzeów wspólnie z synem Konradem oprowadzą po pracowni i opowiedzą o tym, jak przygotowuje się niezwykłe szklane konstrukcje wykorzystywane potem w architekturze.
Noc Muzeów 2023 – Muzeum Odry
Coś dla tych, którzy kochają temat żeglugi, bo przecież Wrocław bywał nazywany Wenecją Północy i słynął z żeglugi śródlądowej. Do obejrzenia będą unikalne statki właśnie takiego rodzaju żeglugi, m.in. ostatni mały holownik parowy HP Nadbór, czy barka towarowa Irena z 1936 r., a po Muzeum Odry oprowadzą nas pasjonaci żeglarstwa, dawnej techniki oraz marynarze żeglugi śródlądowej. Będzie można odkryć naprawdę nieznany Wrocław.
Noc Muzeów 2023 – Galeria Polskiego Plakatu
Gratka dla wielbicieli fenomenalnych plakatów zmarłego niedawno Ryszarda Kai. Przez siedem lat (2012-2019) stworzył niezwykłe prace, których głównym motywem były polskie miasta, miasteczka, ciekawe miejsca od Helu po Tatry. Na symbol Wrocławia Ryszard Kaja wybrał Halę Stulecia, a dolnośląski Bolesławiec sportretował po prostu jako białe kropeczki na niebieskim tle, czyli wzór ceramiki bolesławieckiej. Z kolei na popularnym plakacie z nazwą Wojsławice znajdziemy rozkwitające rośliny, bo to najchętniej uczęszczane na Dolnym Śląsku arboretum. Plakaty Ryszard Kai będzie też można kupić.
Noc Muzeów 2023 – Liceum Sztuk Plastycznych
Uczniowie zawsze starają się, aby przyciągnąć wszystkich, którzy chcą popróbować sił w artystycznych warsztatach i zabawach. A w tym roku wydarzenia są inspirowane twórczością Pabla Picassa. Obejrzymy prace malarskie i jubilerskie uczniów, ale też zrobimy sobie zdjęcia z wykorzystaniem rekwizytów na tle namalowanej przez uczniów „ścianki” i wcielimy się w postaci z obrazów mistrza. Warto dobrze naładować komórki i aparaty. I koniecznie pozować ze znajomymi.
Noc Muzeów 2023 – Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego
Wstyd się przyznać, ale coraz rzadziej rozpoznajemy skały i minerały, a przecież dzięki nim nasze życie wygląda tak, jak obecnie. Tego, do czego możemy wykorzystać minerały dowiemy się podczas Nocy Muzeów, a przy okazji eksperci powiedzą nam, jakie skały budują masyw Ślęży i co mają wspólnego z...dnem oceanu. Warto zatem przyjść, nie bać się pytać, bo to jedyna okazja, aby nadrobić zaległości z lekcji geografii i biologii.
Noc Muzeów 2023 – Narodowe Forum Muzyki
Tego wieczoru w Narodowym Forum Muzyki obejrzeć będziemy mogli wystawę Ewy i Jacka Doroszenków „Unstable Oscillations” i dźwiękową instalację „Cod.Act” towarzyszące 11. edycji Musica Electronica Nova oraz poszukać ukrytych wśród nich kodów QR gwarantujących rabat na bilety festiwalowe. Zobaczymy także ekspozycję wzornictwa „Usiądź w NFM” powstałą w ramach 13. edycji „Rezonansów Sztuki” oraz posłuchamy koncertu symfonicznego. W programie nie zabraknie warsztatów dla dzieci prowadzonych przez Hannę Gąsiorek i Barbarę Ciupidro.
Noc Muzeów 2023 – Ogród Botaniczny
Największym hitem będzie nocny spacer z pochodniami i latarniami. Uczestnicy będą mieli unikatową możliwość poznania roślin, które wpłynęły na bieg historii świata.
Noc Muzeów 2023 – TYC Art Artist Run Gallery
Zamiast przycinać komara, przytnijmy kawałek szkła podczas warsztatów szklarskich. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w tradycyjnych już spotkaniach organizowanych w TYC ART podczas Nocy Muzeów. Wspólnie z prowadzącą uczestnicy będą improwizować, ciąć, łamać i projektować minimalistyczne kompozycje ze szkła. Sesje rozpoczną się o godz. 19.00, każda potrwa około 60 minut, ostatnie wejście możliwe będzie o godzinie 22.00.
Noc Muzeów 2023 – Klub Sympatyków Kolei
Trzeba przyjść na Dworzec PKP, a tu na ostatnim, szóstym peronie, do obejrzenia będzie tabor kolejowy (m.in. pojazd SU46-029, wagon bagażowy 209C), który będzie można obejrzeć nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Dla dzieciaków (ale i dużych dzieciaków) sporą frajdą będzie możliwość, aby usiąść za pulpitem sterowniczym lokomotywy. Przewodnik opowie o historii maszyn i o klubie, który zrzesza pasjonatów kolejnictwa.