Miasto z filmową historią – Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka filmową „karierę” zaczęła od obrazu Kazimierza Kutza „Nikt nie woła”. W miasteczku na Dolnym Śląsku kręcone były też sceny do seriali „Czterej pancerni i pies”, „Boża Podszewka II” oraz filmów „Nowy Jork, czwarta rano”, „Pierwszy dzień Wolności” czy „Stacja”. Dotychczas największym dotąd hitem pozostaje jednak „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (nagrodzono go Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie).
Teraz Bystrzyca Kłodzka triumfalnie powraca na listę lokacji, które upodobali sobie filmowcy. W maju pracowała tu ekipa „The Partisan” (polski tytuł to „Skarbek”), filmu reżyserowanego przez Brytyjczyka Jamesa Marquanda.
Na ekranie zobaczymy historię Krystyny Skarbek (w tej roli francuska aktorka Morgane Polanski, córka Romana Polańskiego), polskiej agentki brytyjskiego wywiadu, zwanej nierzadko Jamesem Bondem w spódnicy.

Oprócz Morgane Polanski na ekranie pojawi się także m.in. Malcolm McDowell w roli szpiega (fani kochają go m.in. za kultową kreację w „Mechanicznej pomarańczy” Stanleya Kubrica), a polską obsadę otwierają nazwiska Piotra Adamczyka i Agaty Kuleszy.
Producentem filmu jest Robert Chadaj oraz spółka Sisyphus Sp. z o. o. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polską Fundację Narodową.
Bystrzyca Kłodzka zagrała w tu francuskie miasto Crest (w produkcji zobaczymy też sceny nakręcone w Warszawie i Lublinie), gdzie Krystyna Skarbek działała jako szpieg pod pseudonimem Christine Granville.

Krystyna Skarbek – polski szpieg w angielskiej służbie
Pochodząca ze szlacheckiej, polsko-żydowskiej rodziny Krystyna Skarbek swoją szpiegowską karierę zaczęła jako agentka w służbie Jego Królewskiej Mości króla Jerzego VI we wrześniu 1939 roku. Wyjeżdżała na wywiadowcze misje na Węgry, do Jugosławii, była w Algierze.
Na terenie Francji działała latem 1944 roku, pracowała też w Kairze (tam została zdemobilizowana w 1945 roku z podziękowaniem od samego Winstona Churchilla, który, podobno uważał ją za swojego ulubionego szpiega).
Po wojnie parała się wieloma różnymi zajęciami (była nawet ekspedientką w londyńskim Harrodsie), być może miała też romans z Ianem Flemmingiem, twórcą postaci Jamesa Bonda. Krystyna Skarbek zginęła tragicznie 15 czerwca 1952 w londyńskim hotelu „Shelbourne”. Śmiertelnie ranił ją nożem Dennis Muldowney (wcześniej odrzuciła jego oświadczyny).