Ushguli to kilka osad leżących powyżej 2000 metrów nad poziomem morza w Gruzji. Rozciągają się z nich panoramy na najwyższe pasma Kaukazu, a w krajobrazie samych wiosek dominują kamienne wieże obronne.
Brama Wrocławska w podwrocławskiej Oleśnicy to średniowieczna budowla z wieżą, która niegdyś jako jedna z czterech bram była częścią obwarowań miejskich. Zachowała się jako jedyna i dziś mieści się w niej galeria, w której do końca kwietnia prezentowana jest wystawa malarstwa „W innym miejscu”. Na ceglanych ścianach wiszą 22 obrazy wykonane techniką akrylową lub wodno-olejną.
— Pierwszy cykl to wspomnienie z dwóch podróży do Gruzji, która mnie absolutnie zafascynowała. Malowałam wrażenia, które po nich pozostały. Urzekło mnie zwłaszcza jedno miejsce, Ushguli — powiedziała na wernisażu Dorota Jednoróg, absolwentka studiów podyplomowych z malarstwa na wrocławskiej ASP. — Cieszę się, że tu jesteśmy, bo mogliśmy przecież zostać w domu i sprzątać na święta — zażartowała.

„W innym miejscu” w Bramie Wrocławskiej
Kolejne obrazy to wrażenia na temat pór roku. — Oddawałam swoje nastroje, wyobrażenia, uczucia związane z jesienią oraz to, jak barwnie zmienia się pejzaż i jak się go odbiera, gdy nadchodzi zima. Zapraszam do ich osobistego odbioru, wejścia w nie i przeżycia — zachęca Mirosława Sauć, druga z autorek.

Zestaw dopełniają obrazy Błażeja Organisty, w tym proponujące podróż do podziemi zamku Książ w Wałbrzychu i odwołujące się do ruchu artystycznego arte povera, czyli sztuki ubogiej, wykorzystującej przedmioty codziennego użytku i skupiającej się na surowości materiałów.

Wystawa „W innym miejscu”
Miejsce: Galeria Brama Wrocławska, Oleśnica (Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy), ul. Wrocławska 24
Termin: 23 marca – 30 kwietnia
Artyści: Dorota Jednoróg, Mirosława Sauć i Błażej Organisty (absolwenci malarstwa podyplomowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Anny Marii Kramm)
Kuratorki: Sylwia Mucha (ASP Wrocław) i Agnieszka Semaniszyn-Konat (SWPS Wrocław)
Wstęp wolny