Premiera Capitolu – komisja pisze list do kosmitów
Reżyser i pomysłodawca „Złotych płyt” dramatopisarz Mateusz Pakuła zapowiada, że spektakl jest wspaniałą fantazją na temat tego, jak mogło wyglądać wybieranie treści, które potem znalazły się na tytułowych złotych płytach wysłanych w 1976 roku na dwóch sondach w ramach programu Voyager.

Miały się na nich znaleźć informacje dla kosmitów (czyli przedstawicieli pozaziemskiej cywilizacji). Sagan z członkami zespołu wybrał 116 zdjęć, wiele dźwięków (zwierząt i z natury), muzykę różnych kultur i epok, a także pozdrowienia w 56 językach, wiadomość od prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera i sekretarza generalnego ONZ Kurta Waldheima.
Wśród utworów muzycznych na płyty trafił słynny rockandrollowy przebój Chucka Berry'ego „Johnny B. Goode”, który zabrzmi w finale spektaklu w Capitolu.
Love story pod szyldem NASA
Ale zanim komisja dokonała selekcji materiałów okazało się, że zadanie jest wyjątkowo trudne. A dodatkowo podczas spotkania komisji Carl Sagan poznał swoją późniejszą żonę i miłość życia, Ann Dryuan.
W przedstawieniu zobaczymy zatem nie tylko naukowe obrady, ale i uderzenie miłosnego pioruna. – To w jakimś stopniu love story, spektakl komediowy, muzyczny, musical, a w moim odczuciu, choć „Złote płyty” traktują o poważnych, uniwersalnych sprawach, okazuje się momentami farsową opowieścią. Dlaczego farsową? Bo nic nie jest tym, czym się pierwotnie wydaje, a lukrowane love story też staje się fake newsem.
Kłamstw będzie w tej historii jeszcze więcej, bo na decyzję komisji, co trafi na owe złote płyty, próbowali wpływać m.in. amerykańscy senatorowie. – Zależało im, aby nie znalazła się tam ani nagość, ani przemoc, ani choćby wybuch bomby atomowej, więc nagle mamy już opowieść o cenzurze i o tym, jaki obraz nas samych próbujemy zbudować, by przekazać go innym – tłumaczy reżyser i scenarzysta „Złotych płyt” Mateusz Pakuła.
Ważną rolę odegra w przedstawieniu muzyka (są za nią i aranżacje odpowiedzialni Antonis Skolias i Zuzanna Skolias-Pakuła). Artyści Capitolu będą śpiewać słynne przeboje popularne w 1976 roku (m.in. Eltona Johna czy formacji Nazareth) plus oryginalną piosenkę, którą na początku wykona Emose Uhunmwangho.
Scenografię i kostiumy w duchu lat 70. zaprojektowała Justyna Elminowska, choreografię przygotował Mikołaj Karczewski, reżyserię świateł Paulina Góral, projekcje video Olga Balowska. W roli Carla Sagana – Rafał Derkacz, jego pierwszą żonę Lindę gra Katarzyna Pietruska, nową miłość Ann – Helena Sujecka. Obok nich wystąpią Albert Pyśk, Emose Uhunmwangho, Michał Zborowski.