wroclaw.pl strona główna Miasto równości Wrocław Miasto równości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Miasto równości
  3. Międzykulturowy Wrocław
  4. Program Miast Międzykulturowych (ICC) Rady Europy
Kliknij, aby powiększyć
na zdjęciu flagi różnych państw na tle zabytków Flickr wroclaw official
na zdjęciu flagi różnych państw na tle zabytków

W 2021 r. Wrocław dołączył do Programu Miasta Międzykulturowych (ICC). To projekt Rady Europy, który łączy miasta najbardziej aktywne na polu budowania włączających polityk międzykulturowych i wspiera ich działania w wykorzystaniu potencjału różnorodności społecznej.

Tematy migracji i procesy integracyjne są dziś wyzwaniem dla większości krajów Europy. Jak wykorzystywać potencjał leżący w różnorodności kulturowej w sposób konstruktywny i innowacyjny – to między innymi cele Programu Miast Międzykulturowych. Wszystko po to, by wspierać procesy integracyjne, zapewnić równy dostęp do usług publicznych, a także stwarzać pole do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta i wspólnych działań wszystkim mieszkańcom niezależnie od pochodzenia.

O Programie Miast Międzykulturowych

Program ICC skierowany jest do miast powyżej 30 tys. mieszkańców o zróżnicowanej kulturowo strukturze społecznej. Należy do niego ponad 150 miast z Europy, a także Australii, Stanów Zjednoczonych czy Japonii. 

Dzięki udziałowi w Programie Wrocław uzyska wsparcie i dostęp do kompleksowej metodologii pomocnej w tworzeniu strategii zarządzania różnorodnością i integracji oraz do zasobów obejmujących obszerne profile miast, bazę dobrych praktyk, szczegółowe przewodniki dot. realizacji działań, a także podręczniki i wytyczne dotyczące określonych obszarów polityki – uzasadnienie uchwały Rady Miejskiej Wrocławia.

Program opiera się na doświadczeniach wielu miast europejskich, dzięki którym możliwe jest zebranie w całość dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie polityk publicznych w obszarze zarządzania różnorodnością. Uczestnictwo w programie, obok wymiany doświadczeń i wiedzy, umożliwia uczestnictwo w seminariach i spotkaniach miast, a także innych wspólnych inicjatywach organizowanych pod parasolem programu.

Wrocław. Miasto otwarte dla każdego

Wrocław przystąpił do Programu Miasta Międzykulturowe na zaproszenie Rady Europy. Szacowano, że jeszcze przed agresją Rosji w Ukrainie w 2022 r. w stolicy Dolnego Śląska mieszkało około 100 tys. osób z ponad z 120 krajów świata. 

Udział w programie to kolejny krok w budowaniu polityk mających na celu aktywne włączanie każdego mieszkańca w życie miejskie oraz kontynuacja działań i założeń opisanych we Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego 2018-2022 w obszarach edukacji, integracji czy współpracy.

Więcej o programie i bieżących wydarzeniach na stronie WCRS.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl