Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Fundusz Osiedlowy działa niezależnie od popularnego WBO, czyli Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Kwota 50 mln zł jest dzielona za pomocą specjalnego wzoru na 48 osiedli. Każde otrzymuje inną, w zależności od liczby mieszkańców i powierzchni. Tutaj możesz pobrać plik pdf z listą osiedli i kwotami, jakie przypadają każdemu z nich.
Fundusz Osiedlowy 2025. Od stycznia można zgłaszać pomysły
Zasady oraz przebieg III edycji Funduszu Osiedlowego są zbliżone do tych z poprzednich edycji. Od stycznia przyszłego roku mieszkańcy do swoich rad osiedli mogą zgłaszać inwestycje, które uważają za potrzebne w swojej okolicy. Propozycje poddawane są konsultacjom, które mogą przybrać formę spotkania, debaty czy ankiety.
Najbardziej pożądane przez mieszkańców przedsięwzięcia rada osiedla zgłasza do realizacji. Muszą one jeszcze przejść ocenę formalną i merytoryczną. W grę wchodzą tylko takie, które leżą w kompetencjach miasta. Na formalne zgłoszenia jest czas do 30 czerwca 2025 roku.
Fundusz Osiedlowy - będą szkolenia, aby było sprawniej
Problemy w realizacji zadań wynikają czasem z tego, że gmina nie jest właścicielem działki, na której ma zostać zrealizowany projekt, z niedoszacowania kosztu przedsięwzięcia, a czasem po prostu z błędu popełnionego przy składaniu wniosku.
Fundusz Osiedlowy - wsparcie dla osiedlowych radnych
Zdaniem Michała Kwiatkowskiego, wielu z problemów nie się rozwiązać, ale dodatkowe spotkania z przedstawicielami rad osiedla, wsparcie miejskich urzędników na różnych etapach przygotowywania zgłoszeń, pomogą wyeliminować te podstawowe, łatwe do wyłapania, jak choćby kwestie własnościowe czy błędy formalne.
– III edycja Funduszu Osiedlowego została bardzo dokładnie przygotowana. Największy nacisk położyliśmy na szkolenia rad osiedli i konsultacje. Będziemy radnym i mieszkańcom pokazywać, jak przebiega proces inwestycyjny, jak sprawdzać własność gruntów. To sprawi, że zgłaszane będą inwestycje możliwe do zrealizowania – mówi Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych.
Jak dodaje Michał Kwiatkowski, na jego osiedlu. Powstańców Śląskich, zainteresowanie inwestycjami z Funduszu Osiedlowego jest olbrzymie. – W każdej edycji wpływa tyle pomysłów, że starczyłoby na 10 kolejnych edycji – mówi Kwiatkowski.