O rozwiązanie śmietnikowego problemu zabiegała od dobrych paru lat Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. Pierwsze nowe, drewniane wiaty stanęły na osiedlu wiosną 2024 roku przy ulicach Nulla i Potebni. Łącznie w południowej części Sępolna spółka Wrocławskie Mieszkania zaplanowała ich 55.
Zobacz, jak to wygląda
– W tej chwili realizujemy pilotażową inwestycję w południowej części osiedla. Powstanie w jej ramach 12 pergoli i 6 śmietników podziemnych. Wiaty porośnięte będą pnączami. Z myślą o ogrodnikach, budujemy też wiaty z pojemnikami na odpady zielone – mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka Wrocławskich Mieszkań.
I dodaje: – Docelowo w tej części Sępolna planujemy budowę 55 pergoli i pojemników podziemnych. Przetargi na kolejne etapy tego zadania będziemy niebawem ogłaszać. Dzięki temu że niektóre wiaty już stoją, mieszkańcy mogą zobaczyć jak to wygląda i co proponujemy w kolejnych częściach osiedla.

Powiedz, czego potrzebujesz
Śmietnikowa rewolucja ma niebawem dotrzeć dalej. Mowa o wschodniej części osiedla, a dokładniej o obszarze w obrębie ulic Dembowskiego, Żmichowskiej, Partyzantów, Monte Cassino, Kosynierów Gdyńskich, Waryńskiego, Borelowskiego.
Zaprojektowano tutaj 27 gniazd pojemników podziemnych i 18 pergoli. Już wiadomo, że najprawdopodobniej będzie ich więcej. Z konsultacji z mieszkańcami wynika, że potrzebna będzie budowa co najmniej 20 a nie 18 pergoli.
Konsultacje w sprawie ich dokładnych lokalizacji trwają do 5 czerwca 2024. Możecie wziąć w nich udział wypełniając elektroniczny formularz na stronie konsultacji. Znajdziecie tam także szczegółowe mapy. Warto się z nimi zapoznać.
Pomóż, bo temat nie jest łatwy
– Od kiedy zajmuję się konsultacjami, śmieci są tematem wywołującym wiele emocji. Są osoby które nie chcą zmian, są osoby które się ich domagają. Takie zmiany wiążą się z tym, że ktoś może mieć pojemniki bliżej, a ktoś dalej. Komuś może ten zapach przeszkadzać – mówi Adrian Bukowski, koordynator spotkania konsultacyjnego, zorganizowanego 21 maja w muszki koncertowej przy ul. ks. Brzóski na Sępolnie.
Każda zmiana w przypadku Sępolna musi być także skonsultowana z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Osiedle od 1979 roku wpisane jest do rejestru zabytków.
– To naprawdę istotne konsultacje. Widzimy jak żywiołowo reagują na nie mieszkańcy. Czekamy na opinie w tej sprawie do 5 czerwca. Zachęcam do wyrażenia opinii. Każdy głos weźmiemy pod uwagę, przeanalizujemy – mówi Katarzyna Galewska.