wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konkurs o Nagrodę Międzykulturową 2025.
Kliknij, aby powiększyć
Ludzkie dłonie namalowane na otynkowanej ścianie, zdjęcie ilustracyjne Austriackie Forum Kultury
Ludzkie dłonie namalowane na otynkowanej ścianie, zdjęcie ilustracyjne

Austriackie Forum Kultury zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w Konkursie o Nagrodę Międzykulturową 2025 na najlepszy projekt społeczny. Nagrody w wysokości od 6000 do 10 000 euro przyznawane są w sześciu kategoriach. Zgłoszenia nadsyłać można do 30 kwietnia 2025.

Austriackie Federalne Ministerstwo Spraw Europejskich Międzynarodowych od 2014 roku organizuje konkurs o Nagrodę Międzykulturową.

– Intercultural Achievement Award (IAA) jest kluczowym projektem wspierającym dialog międzykulturowy. Nagroda przyznawana jest za innowacyjne i skuteczne projekty realizowane na świecie i w Austrii. Konkurs o Nagrodę Międzykulturową otwarty jest dla wszystkich, którzy we współistnieniu międzykulturowym widzą szansę na rozwój społeczny i którzy z tej szansy chcą skorzystać, którzy zaangażowani są w sprawy środowiska naturalnego a także tych, którzy w celach budowania międzykulturowego porozumienia najlepiej wykorzystują najnowsze technologie – piszą organizatorzy. 

Porozumienie międzykulturowe rozumiane jest tu szeroko i obejmuje projekty, jakie realizowane są w obszarach tematycznych: równość płci, młodzież, prawa człowieka i edukacja obywatelska, ochrona środowiska, media, kultura. 

Kto może ubiegać się o Nagrodę Międzykulturową?

Do konkursu zaproszone są organizacje non-profit (w tym organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, społeczne organizacje edukacyjne, organizacje religijne), organizacje sektora prywatnego, osoby prywatne i spółki cywilne. Wyłączone są z niego organizacje rządowe, instytucje naukowe i badawcze oraz instytucje międzynarodowe.

Do konkursu zgłaszać można projekty, które znajdują się w fazie realizacji lub które zostały zakończone oraz takie, które zgłoszone zostały w latach poprzednich i nie otrzymały Nagrody.

Kategorie, w których przyznawana jest Nagroda Międzykulturowa

  • Kategoria Zrównoważony rozwój: “Najlepszy aktualny projekt łączący ekologię i międzykulturowość”
  • Kategoria Aktualne wydarzenie: “Najlepszy projekt poświęcony aktualnemu wydarzeniu”
  • Kategoria Technologie: “Najlepsze użycie nowych technologii w projekcie międzykulturowym”
  • Kategoria Innowacje: “Innowacyjny projekt międzykulturowy”
  • Kategoria Media: “Najlepsza publikacja w mediach promująca porozumienie interkulturowe”
  • Kategoria Wolność wyznania: "Najlepszy projekt w dziedzinie pokojowego współistnienia różnych religii"

Możliwe jest zgłoszenie jednego i tego samego projektu w kilku kategoriach. Dla każdej kategorii sformułowano osobne kryteria wyboru. W każdej kategorii przyznawana jest jedna nagroda w wys. 6.000 - 10.000 Euro.

Termin składania aplikacji drogą mailową na adres: dialog[at]bmeia.gv.at upływa dn. 30. kwietnia 2025.

Szczegółowe informacje wraz z formularzami zgłoszeniowymi znaleźć można na stronie austriackiego Ministerstwa.

W poprzednich jedenastu edycjach konkursu nagroda cztery razy trafiła do Polski

W roku 2024, w kategorii ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ nagrodę zdobył projekt Jadalny Krajobraz Fundacji W Krajobrazie. W roku 2020 otrzymało ją IMI Radio w kategorii MEDIA. W 2017 roku, w tej samej kategorii, nagrodzona została inicjatywa Chlebem i Solą za projekt portalu informacyjnego uchodzcy.info, a w roku 2015 fundacja Humanity in Action Polska została nagrodzona w kategorii NAJLEPSZY AKTUALNY PROJEKT za Kongres Strefa Inter@kcji.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl