Szkoleń nigdy dość. Wrocław rozpoczął program „Bezpieczny Wrocław”. W ramach niego mieszkańcy otrzymali m.in. bezpłatny biuletyn o tym co robić w czasie zagrożenia. Jego cyfrowa wersja dostępna jest tutaj: https://www.wroclaw.pl/beta2/files/dokumenty/790358/biuletyn-wroclawpl-bezpieczny-wroclaw-2025.pdf
W biuletynie eksperci od bezpieczeństwa ze Szwecji i Szwajcarii przyznają, że nie ma kraju na świecie, w którym to władze centralne albo lokalne natychmiast i dla wszystkich zapewnią bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest kształcenie mieszkańców i budowanie umiejętności i wiedzy oddolnie. Takie działania miasto wspiera. Na Kozanowie miasto sfinansowało bezpłatne warsztaty dla mieszkańców osiedla, zorganizowane w ramach miejskiego programu Mikrogranty.
Projekt „Przygotować się (nie tylko) na wielką wodę” ma na celu edukację i przygotowanie społeczności do reagowania w różnych sytuacjach kryzysowych takich jak powódź, brak prądu i wiele innych.
W ramach inicjatywy zaplanowano trzy bezpłatne warsztaty, które odbędą się na terenie Kozanowa i jego okolic:
10 maja, godz. 13:00–16:00 – Kozanów
„Czy grozi nam wielka woda?” – spacer z hydrogeologiem i z oficerem powodziowym poświęcony zagrożeniom powodziowym i sposobom na ich zapobieganie.
Dokładny adres zbiórki organizatorzy podadzą po zapisach, warsztaty mają charakter spaceru. Zapisy przez formularz.
21 maja, godz. 17:00–20:00 – PPM Zajezdnia, ul. Legnicka 65
„Wielka woda była, ale czy być musi” – warsztaty dla osób, które chcą aktywnie wpływać na bezpieczeństwo w swoim sąsiedztwie i dowiedzieć się jak sąsiedzkie inicjatywy mogą reagować na sytuacje kryzysowe.
31 maja, godz. 15:00–18:00 – CAL Kozanów, ul. Dokerska 70
„Jak przygotować się (nie tylko) na wielką wodę” – przegląd przydatnego wyposażenia i praktyczne wskazówki jak przygotować siebie i swoją rodzinę na sytuacje kryzysowe.
Oprócz warsztatów, uczestnicy otrzymają ulotki z przydatnymi kontaktami i wiarygodnymi źródłami informacji na wypadek sytuacji kryzysowych. Dodatkowo, na profilach Obserwatorium Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych będą publikowane materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa powodziowego i reagowania na różne zagrożenia.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy. Formularze zgłoszeniowe oraz szczegółowe informacje dostępne są na profilach Obserwatorium Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych.
Projekt „Przygotować się (nie tylko) na wielką wodę” realizowany jest w ramach programu Mikrogranty. Działania dofinansowane zostało ze środków Gminy Wrocław.