O dofinansowanie swojego projektu mogą się tutaj starać zarówno pojedyncze osoby, jak i młode organizacje pozarządowe czy młodzieżowe grupy nieformalne. Nabór projektów odbywa się trzy razy w roku.

Nie inaczej było tym razem.
Olbrzymia różnorodność projektów
Wśród dziesiątek sąsiedzkich wydarzeń, w 2023 znalazły się m.in. artystyczne filmy, wspólnie robione słowiańskie lalki-motanki, nagranie z żabiego koncertu, czy międzypokoleniowe warsztaty, na których nagrywano podcast o osiedlu.
Tematy niektórych projektów były naprawdę oryginalne. Dość wspomnieć o neuroróżnorodności, robotyce czy greckiej mitologii.
– Widzimy coraz większą różnorodność w proponowanych przez inicjatorów i inicjatorki pomysłach, co szczególnie nas cieszy – zależy nam na wspólnym budowaniu bezpłatnej oferty aktywności, skierowanej dla osób o rozmaitych zainteresowaniach – mówią organizatorzy.
Co szczególnie wartościowe, w tym roku nie zabrakło w programie nowych twarzy. To 14 nowych liderów projektów, 11 nowych organizacji pozarządowych i 10 nowych młodzieżowych grup nieformalnych. Do działania na swoich osiedlach udało się także włączyć osoby z doświadczeniem uchodźczym.
Wydarzenia organizowane dzięki Mikrograntom gościły na 43 wrocławskich osiedlach (wszystkich osiedli jest w naszym mieście 48).

Łączny budżet programu wyniósł 452 tysiące złotych.
Kapusta Band na dobre zakończenie roku
Po ,,części oficjalnej’ ’piątkowego spotkania znalazła się chwila na luźny quiz oraz rozmowy przy pysznych przekąskach od Fundacji Mniej Więcej. Na scenie Barbary wystąpiły także współpracujące z Mikrograntami zespoły – ukraiński chór Kapusta Band oraz Marina Mashtaler i Johannes Niehaus w duecie Kwit/квіт.
Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia:
Galeria zdjęć
Jakie plany na przyszły rok?
Organizatorzy – czyli Wrocławski Instytut Kultury oraz Fundacja Umbrella, już myślą o nadchodzącej edycji. Choć poszczególne ścieżki Mikrograntów różnią się między sobą i mają własną specyfikę, to pewne założenia pozostają wspólne. W przyszłym roku akcent położony ma zostać na trzy sprawy:
- aktywizację grup, które są zainteresowane działaniem, ale nie korzystały jeszcze z Mikrograntów,
- budowanie perspektywy działania także poza Mikrograntami,
- wzmacnianie integracji międzykulturowej.
Swoje pomysły będzie można zgłaszać – tradycyjnie – w trzech terminach: 1-15 lutego, 1-15 maja i 1-15 września.