Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przez pierwsze dwa tygodnie lutego zespoły trzech ścieżek Mikrograntów zbierały propozycje projektów z zakresu animacji, edukacji, sztuki i innych działań o charakterze zarówno integracyjnym, jak i kulturotwórczym.
Te wydarzenia już zaplanowano na wiosnę
Spłynęło 147 inicjatyw, 35 pomysłów zrealizują wspólnie Wrocławski Instytut Kultur i Fundacja Umbrella.
Wybrane pomysły otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto, w zależności od ścieżki) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.
Zwycięskie projekty jak zwykle mienią się różnorodnością i spełniają ważne, programowe cele:
- aktywizację mieszkanek i mieszkańców,
- wspierają interkulturowe i międzypokoleniowe działania,
- rozbudzają „uśpione” obszary miasta.

13 projektów w ścieżce mikrograntów młodzieżowych
W ramach mikrograntów młodzieżowych uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, dzieci z pobliskiego przedszkola oraz seniorzy i seniorki z Domu Pomocy Społecznej wezmą udział w integracyjnym unihokeju.
Do zwycięskiej trzynastki projektów z tej ścieżki trafił też m.in. pomysł stworzenia „kołomapy”, czyli mapy miejsc przyjaznych architektonicznie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Realizowane będą też ekologiczne warsztaty zazieleniające przedszkolny ogródek.
Pierwsze wydarzenia w ramach Mikrograntów młodzieżowych wystartują już pod koniec marca.

14 projektów w ścieżce mikrograntów osób fizycznych i grup nieformalnych
W puli czternastu wybranych inicjatyw w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych również znalazło się kilka projektów uwrażliwiających na otaczającą nas przyrodę.
Siostry Rzeki Ślęzy wracają do realizacji programu, w którego ramach zorganizowany będzie spacer po Praczach Odrzańskich i rozmowa o wpływie przepisów prawnych na życie zwierząt.
Zawidawskie Wiedźmy pogłębią naszą wiedzę o ziołach podczas spaceru po Psim Polu.
Poza tym zagramy na Przedmieściu Świdnickim we własnoręcznie stworzone szachy, odkryjemy fascynujące historie najstarszych wrocławskich wsi, które z czasem stały się krzyckimi osiedlami, oraz poznamy opowieści związane z kulturami mniejszości narodowych: Łemkami, Ukraińcami i Białorusinami.
Pierwsze inicjatywy zgłoszone w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych zacznę być realizowane z początkiem kwietnia.

8 projektów w ramach Mikrograntów organizacji pozarządowych
Dzięki jednemu z projektów ze ścieżki dla organizacji pozarządowych bliżej poznamy żydowskie dziedzictwo miasta. Wśród ośmiu wybranych pomysłów złożonych przez ngo-sy, znalazły się m.in. wyprawy rowerowe, pikniki i przyrodnicze spacery dźwiękowe w poszukiwaniu rytmu miasta.
Pierwsze wydarzenia w ramach ścieżki dla organizacji pozarządowych będę realizowane na początku kwietnia.
Gratulujemy wszystkim zwyciężczyniom i zwycięzcom oraz życzymy powodzenia w realizacji działań. Do zobaczenia w mieście!