Przez pierwsze dwa tygodnie września zespoły trzech ścieżek Mikrograntów zbierały propozycje projektów z zakresu animacji, edukacji, sztuki oraz wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym.
Łącznie spłynęło 98 inicjatyw, z których 27 zostanie zrealizowanych wspólnie z Wrocławskich Instytutem Kultury i Fundacją Umbrella. Autorzy i autorki wszystkich wybranych pomysłów otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto, w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną i administracyjną.
W jakich wydarzeniach weźmiemy udział tej jesieni?
Zwycięskie projekty jak zwykle mienią się różnorodnością i spełniają ważne, programowe cele – aktywizują mieszkańców i mieszkanki, mają międzypokoleniowy i edukacyjno-rozrywkowy charakter oraz rozbudzają, „uśpione” obszary miasta.
W ramach dziewięciu inicjatyw wybranych w Mikrograntach młodzieżowych, są pomysły zapoznawania mieszkańców i mieszkanek z kulturą i tradycjami innych narodów (wśród nich chociażby azjatycki przystanek na Hubach, przy którym zintegrujemy się podczas przygotowywania sushi i origami).
O tolerancji i różnicach kulturowych będziemy rozmawiać podczas Dnia Życzliwości, a planowany ,,Festyn’’ integracyjny dla dzieci z zespołem Downa i autyzmem oraz ich rodziców i sąsiedzkiej społeczności, będzie okazją do wspólnego relaksu przy rękodziele.
Co ciekawe, w ścieżce pojawiły się projekty będące efektem połączenia sił grup już wcześniej realizujących inicjatywy w programie – zespół koordynatorski Mikrograntów jak najbardziej zachęca do międzyzespołowego sieciowania!
W puli dwunastu zwycięskich pomysłów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych również mamy sporo warsztatów rękodzielniczych (decoupage, kolaż, szydełko), spotkań tanecznych, wokalnych czy kulinarnych. W tej ścieżce pojawiło się też kilka niestandardowych pomysłów, których nie było wcześniej w programie. Podczas tego sezonu na Psim Polu odbędą się warsztaty improwizacji kabaretowej dla dorosłych czy warsztaty optymalizacji snu dla seniorów i seniorek, na Fabrycznej będziemy wspólnie poznawać wrocławskie historie społeczności LGBTQ+, a w Śródmieściu czeka nas cykl spotkań promujących tradycyjną sztukę graficzną i drukarską w formie zabawy i eksperymentu.
I ostatnia ścieżka programu – i jakie wydarzenia zorganizują dla sąsiadów i sąsiadek organizacje pozarządowe? Wśród sześciu zwycięskich projektów znalazły się zajęcia edukacyjne o zdrowiu psychicznym czy na temat psychoseksulaności osób chorujących onkologicznie.
W ramach inicjatyw NGO-sów odbędą się warsztaty wokalne dla osób początkujących, warsztaty w obszarze fizyki dla dzieci i młodzieży czy warsztaty z tańca country dla osób starszych. Jak widać, dzięki Mikrograntom nowe umiejętności i znajomości mogą zdobywać osoby w każdym wieku!
Już w drugim tygodniu października wystartują pierwsze wydarzenia w ramach Mikrograntów młodzieżowych i NGO, a pod koniec tego miesiąca rozpoczną się spotkania zaplanowane przez wybrane inicjatywy w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. Gratulujemy wszystkim zwyciężczyniom i zwycięzcom oraz życzymy powodzenia w realizacji działań, w których z radością wezmą udział mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia. Do zobaczenia w mieście!