Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W środę 28 sierpnia rozpoczną się XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024 i potrwają do 8 września. Ceremonia otwarcia, po raz pierwszy w historii, odbędzie się na zewnątrz – na placu Zgody. Transmisja w Polsacie Sport 1 o godzinie 20:00.
W tradycyjnej pardzie narodów weźmie udział 4 400 sportowców. Wszystkim przyświeca tegoroczne hasło „Igrzyska szeroko otwarte”, które niesie ideę: igrzyska olimpijskie i paralimpijskie to dwie strony tego samego medalu.
84 sportowców, w tym 9 z Wrocławia i Kobierzyc
Polska reprezentacja paraolimpijska składa się 41 kobiet i 43 mężczyzn. 9 osób wystartuje z pomocą asystenta, pilota lub przewodnika. W składzie są sportowcy związani z Dolnym Śląskiem:
- Oliwia Szmigiel – badminton,
- Alan Ogorzałek – pływanie,
- Igor Hrehorowicz – pływanie,
- Oliwia Jabłońska – pływanie,
- Katarzyna Kozikowska – kajakarstwo,
- Monika Kukla – kajakarstwo,
- Lucyna Kornobys – lekkoatletyka,
- Jakub Mirosław – lekkoatletyka,
- Piotr Kosewicz – lekkoatletyka (aktualizacja: nie poleciał do stolicy Francji z powodu choroby).

Wszyscy oprócz Oliwi Szmigiel (Klub Sportowy Badminton Kobierzyce) są zawodnikami organizacji Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start Wrocław.
Szansa na 800. medal w historii
Biało-Czerwoni paraolimpijczycy wystąpią w 16 dyscyplinach i postarają się poprawić wynik z poprzednich igrzysk. Z Tokio przywieźli 24 krążki: 7 złotych, 6 srebrnych o 11 brązowych. Dało im to 17. miejsce w klasyfikacji medalowej.
Ogromna szansa jest na zdobycie medalu numer 800 w historii polskiego paraolimpizmu (licząc igrzyska letnie i zimowe od pierwszego występu Polaków w 1972 roku). Do okrągłej liczby brakuje tylko dwóch.
Spośród reprezentantów Polski na Paryż najbardziej utytułowana jest tenisistka stołowa Natalia Partyka. Jej kolekcja liczy 10 olimpijskich medali: 6 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe. Pierwszy najcenniejszy przywiozła z Aten w 2004 roku. Cztery lata wcześniej debiutowała na igrzyskach. Miała wtedy 11 lat.
O jeden krążek mniej od mistrzyni Natalii Partyki ma szermierz Dariusz Pender.
Rzym 1960 – Paryż 2024
Letnie igrzyska paraolimpijskie we Francji, która gości je po raz pierwszy, składają się z 22 dyscyplin sportowych, tych samych co w Tokio. Będą rozgrywane w znanych paryskich arenach, w tym w miejscach reprezentacyjnych takich jak plac koło wieży Eiffla (piłka nożna niewidomych), ogrody Wersalu (ujeżdżenie) i Wielki Pałac (szermierka na wózkach i taekwondo).
Dla przykładu: w taekwondo, a w zasadzie parataekwondo, startują zawodnicy z niepełnosprawnością jednej ręki lub obu kończyn górnych. Do walki używają nóg. Punkty otrzymują za kopnięcie rywala w tułów, osłonięty ochraniaczem. Ochraniacz jest też na głowie, w tę jednak uderzać nie wolno – jest to karane.
Pierwsze zawody dla osób niepełnosprawnych zorganizowane zostały w 1948 roku w Stoke Mandeville w Anglii przez dra Ludwiga Guttmanna, natomiast premierowe igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 w Rzymie.