Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Tour de Pologne UCI World Tour, najważniejszy i największy wyścig kolarski w Polsce, wystartuje 12 sierpnia 2024 roku spod Hali Stulecia i pojedzie przez Dolny Śląsk w kierunku Karpacza. — Promujemy stolicę i cały region, który jest przecież uważany za kolebkę polskiego kolarstwa — powiedział Henryk Charucki, triumfator TdP 1979, w marcu podczas spotkania zapowiadającego imprezę.
Dzień wcześniej – 11 sierpnia (niedziela) – w Hali Stulecia będzie oficjalna prezentacja ekip kolarskich z udziałem kibiców.
Trasa jest podzielona na 7 etapów:
- 12 sierpnia | (start) Wrocław – Karpacz
- 13 sierpnia | Mysłakowice – Karpacz (jazda indywidualna na czas)
- 14 sierpnia | Wałbrzych – Duszniki-Zdrój
- 15 sierpnia | Kudowa-Zdrój – Prudnik
- 16 sierpnia | Katowice
- 17 sierpnia | Wadowice – Bukowina Tatrzańska
- 18 sierpnia | Wieliczka – Kraków (meta)
W galerii są mapy i profile trasy.
Trzy dni na Dolnym Śląsku
Pierwsze trzy etapy wyznaczone są na terenie województwa dolnośląskiego. Dwa z nich zakończy podjazd pod Orlinek w Karpaczu. Jeden to 15-kilometrowa jazda na czas z Mysłakowic. Ostatnia część na Dolnym Śląsku to przejazd z Wałbrzycha do Dusznik-Zdroju, gdzie przed rokiem najszybszy był Rafał Majka, a trzeci skończył Michał Kwiatkowski. Rozdzielił ich wtedy Matej Mahorić.
Z pamięcią o Stanisławie Szoździe
Środkowa część TdP 2024 będzie szansą dla najszybszych w peletonie. Kolejny etap skończy się w Prudniku – rodzinnym mieście Stanisława Szozdy (zwycięzca TdP, dwukrotny wicemistrz olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata).
Piąta część jest wytyczona w Katowicach. Większość trasy poprowadzi peleton po Szlaku Orlich Gniazd. Zaletą wyścigu jest promocja polskich regionów. Zawodnicy przejadą przez m.in. Jurę Krakowsko-Częstochowską, Mysłowice, Jaworzno, Rabsztyn, Pieskową Skałę i Ojców.
Etap królewski w Małopolsce
Dwa ostatnie etapy wyznaczone są w Małopolsce. 16 sierpnia kolarze wystartują z Wadowic i będą się ścigać do linii mety w Tatrach. — Chcemy przypomnieć miasto, w którym urodził się wielki Polak, Jan Paweł II, stąd pomysł, żeby wystartować z Wadowic — tłumaczy Czesław Lang. — Przejeżdżamy przez Przełęcz Krowiarki, Szaflary i wjeżdżamy na rundę, którą miłośnicy kolarstwa bardzo dobrze znają.
Kolarze dwukrotnie pokonają w Gliczarowie podjazd pod ścianę Bukovina. Przed nimi także ściana Harnaś. — Ten etap będzie zadedykowany tym, którzy może nie do końca będą usatysfakcjonowani klasyfikacją generalną. Będzie to królewski etap, który może zmienić wszystko — przewiduje Czesław Lang.
Ostatnia część 81. edycji TdP rozpocznie się na terenie kopalni soli Wieliczka i zakończy, zgodnie z tradycją, na krakowskich Błoniach. — Mówimy, że Kraków jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France i chcemy utrzymać taki zwyczaj — wyjaśnia dyrektor wyścigu.
2018 rok – ostatnia wygrana Polaka
Jubileuszowa 80. odsłona TdP wystartowała w 2023 roku z Poznania i zakończyła się w Krakowie. Najlepszy wśród Polaków był Michał Kwiatkowski, który w klasyfikacji generalnej zajął 3. miejsce. Rafał Majka był 8.
Triumfatorzy ostatnich pięciu TdP:
- 2023 – Matej Mohoric (Słowenia)
- 2022 – Ethan Hayter (Wielka Brytania)
- 2021 – Joao Almeida (Portugalia)
- 2020 – Remeco Evenepoel (Belgia)
- 2019 – Pavel Sivakov (Rosja)
Ostatnim Polakiem, który wygrał TdP, był Michał Kwiatkowski – w 2018 roku. Kolarze z Polski zdecydowanie najczęściej zajmowali 1. miejsca w latach 1928-2000. Od roku 2001 dominują obcokrajowcy, z wyjątkiem trzech edycji: w 2003 najlepszy był Cezary Zamana, w 2014 Rafał Majka i w 2018 wspominany Kwiatkowski.