Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Jak Majka jedzie w Tour de Pologne, to nigdy nie jest nudno.” Rafale, trzymamy za słowo! Obsada wyścigu i profil trasy dają mocne przekonanie, graniczące z pewnością, że na trasie będzie się działo. Wystartują w poniedziałek 12 sierpnia, skończą po 7 dniach rywalizacji. Będą dopingowani przez ok. 3 miliony kibiców przy szosach (jeżeli powtórzy się frekwencja z poprzednich lat) i fanów przed telewizorami (transmisje w TVP Sport i TVP 1).
Wiadomo, jak wyglądają spotkania na trasie. Raz, dwa, trzy - przejechali. Nie udało się zrobić zdjęcia? Ku temu jest inna okazja – uroczysta prezentacja ekip w niedzielę 11 sierpnia.
Gdzie? Na placu przed Iglicą pod Halą Stulecia, ul. Wystawowa 1.
O której? Ok. godz. 18.30.
Zaprasza Czesław Lang (dyrektor wyścigu, wicemistrz olimpijski): — Kibice mogą wtedy zobaczyć zawodników, wziąć od nich autografy i obejrzeć całą kolumnę, która jedzie z nimi w wyścigu. To najlepszy czas, by otrzeć się o gwiazdy kolarstwa, bo dzień później będą już skoncentrowane na pracy do wykonania.
Piknik: jedzenie, serwis rowerów, pokazy fontanny
Spotkanie ze sportowcami to pewnie nie lada gratka dla kibiców. Miłośnicy kolarstwa mogą czuć się zaproszeni pod Halę Stulecia kilka godzin wcześniej. O godz. 13.00 rozpocznie się bowiem piknik rowerowy z atrakcjami. Zaplanowano pokazy Fontanny Multimedialnej, serwisy jednośladów (ok. 20 stoisk, usługi podstawowe za darmo), barobusy (nakarmią także w Bistro przy Pergoli i w Restauracji Tarasowej), wózek z kawą. Wystawcy będą do godz. 18.30.
Pokazy fontanny: od godz. 13 do godz. 21 o każdej pełnej godzinie. Dodatkowy: „Cztery Żywioły” o godz. 21.40. Tuż przed nim nastąpi wspomnienie Daniela Chojnackiego – pierwszego, wieloletniego oficera rowerowego Wrocławia w latach 2007-2022.
Wrocławianie doskonale wiedzą, jakie stałe atrakcje znajdują się przy Pergoli. Przyjezdni powinni wiedzieć, że obok są Pawilon Czterech Kopuł (muzeum sztuki współczesnej) i Ogród Japoński. Do obu miejsc wstęp jest płatny.
Dwie wycieczki z finiszem na pikniku
To nie wszystko, bo jeszcze jest propozycja wycieczki rowerowej „Coffee Ride”. Zbiórka o godz. 15.30, start spod wejścia do Visitor Centre Hali Stulecia, powrót na teren pikniku po godz. 18. Dystans: 70 km. Trasa (pętla): przez Wilczyce, Brzezią Łąkę, Ligotę Piękną, Jelcz-Laskowice, Czernicę, Kamieniec Wrocławski i Trestno.
Druga opcja to wycieczka rozpoczynająca się nie z terenu pikniku, a z serwisu przy al. Hallera 180/2. Wyjazd o godz. 13, przejazd do Przełęczy Tąpadła (po fragmencie trasy Tour de Pologne), dojazd pod Halę Stulecia po godz. 18. Dystans: 110 km.
Swoje ważne trzy grosze dorzucają nasi koledzy, którzy na piknik wjeżdżają z namiotem Wroclaw.pl:
- quiz z gadżetami-nagrodami,
- kolorowanki rowerowe,
- wybijanie pamiątkowych monet wrocławskich,
- pełen relaks.
Dojazd na piknik i na start wyścigu TdP
Dojazd? Może być gęsto, więc doradzamy pozostawienie samochodów w garażach. To wydarzenie rowerowe, więc… Gdyby ktoś nie miał swojego, może skorzystać z wypożyczalni miejskich. 11 i 12 sierpnia jej operator, firma Nextbike Polska, daje dodatkową bezpłatną godzinę jazdy (czyli razem 80 minut za darmo, bo pierwsze 20 minut zawsze jest gratisowe) i zorganizuje pod Halą Stulecia wirtualną stację, aby można było dotrzeć w niedzielę na prezentację zawodników i w poniedziałek na start honorowy wyścigu.
Przy kompleksie Hali Stulecia zatrzymują się tramwaje 1, 4, 10, 12, 19, 72 i autobusy 145, 146 i 115.
Następnego dnia, w poniedziałek 12 sierpnia, rozpocznie się 1. etap Tour de Pologne 2024. Pojazdy techniczne wyjadą o godz. 12.20, peleton ruszy kilka minut później. Cała kolumna przejedzie honorowo przez miasto (Wróblewskiego – Aleja Wielkiej Wyspy – Armii Krajowej – Ślężna – Wyścigowa – Karkonoska – Czekoladowa). Po 13 km, od Bielan Wrocławskich, zaczną ścigać się na poważnie, czyli nastąpi start ostry. Meta 1. etapu jest na Orlinku w Karpaczu.