Kot mieszka w niemal co trzecim polskim domu, co plasuje nasz kraj w europejskiej czołówce miłośników tych zwierząt. Z okazji Światowego Dnia Kota, który wypada 17 lutego, warto zwrócić uwagę również na ich dzikich krewnych.
Dzikie koty to najliczniejsza, jeżeli chodzi o zagrożone gatunki, grupa ssaków drapieżnych na świecie. Aż 23 z około 40 są w mniejszym lub większym stopniu zagrożone wyginięciem w naturze. We wrocławskim zoo mieszka 8 gatunków kotów. To:
- lwica angolska Okavango,
- tygrysy sumatrzańskie - Nuri i Tengah,
- żbiki - Ofka i Kapitan,
- rysie euroazjatyckie - Pandora, Orkan, Juno i Czarka,
- manule - Zarina i Kubi,
- pantery śnieżne - Nastasja, Nurek, Mila, Asha i Kara,
- kotki rude - Ruby i Rusty,
- pantery mgliste - Pia i Chen.
W sobotę 17 lutego mają swoje wielkie święto - Światowy Dzień Kota 2024. Zobaczcie w naszej galerii kocie piękności z wrocławskiego zoo.

Główną misją ogrodów zoologicznych jest dziś ochrona gatunkowa zwierząt i hodowla zachowawcza. Spośród zagrożonych w gatunków w najgorszej sytuacji w naturze jest tygrys sumatrzański.
Warto dodać, że niebawem kotowatych we wrocławskim zoo przybędzie, bo do budowanej właśnie Lwiarni zostaną sprowadzone nowe lwy angolskie. - Jeszcze nie wiadomo skąd, ale już niebawem będziemy mogli powiedzieć więcej. Lwiarnia rośnie w oczach - dodaje Weronika Skupin.
Wrocławski ogród wraz z Fundacją ZOO Wrocław - DODO wspiera m.in.
- program ochrony tygrysów sumatrzańskich na Sumatrze w Parku Narodowym Kerinci Seblat prowadzony przez WildCats Conservation Alliance;
- Snow Leopard Trust w ochronie panter śnieżnych w ich naturalnym środowisku;
- ochronę panter mglistych na Borneo poprzez wsparcie finansowe programu monitorowania dzikich zwierząt na plantacjach palmy olejowej, prowadzonego przez organizację Hutan;
- polskie Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", które zajmuje się badaniem zwyczajów rysi i wilków, działalnością naukową i edukacyjną oraz ich ochroną w naturze.
Wszystkim futrzakom z okazji Dnia Kota życzymy najlepszego! Wielkie miau!