To kolejny ogierek zebry Chapmana (Equus quagga chapmani) w naszym zoo. W październiku ubiegłego roku oźrebiła się Bera wydając na świat młodego Bado, a w czerwcu 2023 przyszedł na świat Bazyl, syn Broni. Od trzech lat w zoo Wrocław rodzą się wyłącznie samce tego gatunku. Ostatnia samica przyszła u nas na świat w 2021 r.
Mały Bali już podbija serca opiekunów i zwiedzających. W ubiegłym tygodniu zadebiutował na wybiegu zewnętrznym, tzw. wybiegu Sawanny. Wyszedł ze stajni i zapoznał się z żyrafami i strusiami, które mają wspólny wybieg z zebrami, naprzeciwko Afrykarium. Latem dołączy do nich jeszcze antylopa kama.
Zobaczcie zdjęcia ogierka w naszej galerii!

Samice z naszego ogrodu - Bera, Bazuka i Bronia źrebią się właściwie co roku. Ojcem maluchów jest Koral. Młode regularnie wyjeżdżają do innych zoo, a zebry Chapmana urodzone w 2022 roku już opuściły Wrocław.
Towarzyskie zebry Chapmana
Zebra Chapmana występuje głównie na terenie Republiki Południowej Afryki i należy do rodziny koniowatych. Jest uważana za podgatunek blisko spokrewniony z kwaggą – wymarłym podgatunkiem zebry stepowej. Kwagga zamieszkiwała stepy Afryki Południowej po rzekę Oranje w olbrzymich stadach liczących tysiące sztuk. Niestety, dobiły ją nieograniczone polowania. Ostatni osobnik tego gatunku odszedł w ogrodzie zoologicznym w Amsterdamie w 1884 roku.
We wrocławskim zoo można oglądać dwa gatunki zebr – Chapmana (stepowe) i Hartmanna (górskie). Różnią się od siebie m.in. umaszczeniem. Zebry Chapmana między czarnymi pasami mają brązowawe lub szarawe smugi. Wyróżniają się też gęstą, stojącą grzywą, a na końcu ich ogona wyrasta pęk długich włosów.

Zebra Chapmana. Cechy gatunku:
- wysokość w kłębie - do 120 cm
- masa ciała - do 350 kg
- prędkość - 65 km/h
- liczebność grupy - do 12 osobników
Zebry Chapmana żyją zwykle w stadach rodzinnych liczących od 10 do 12 osobników z ustaloną hierarchią. Często można spotkać je w otoczeniu antylop, strusi, a niekiedy i bawołów. Tylko stare ogiery prowadzą samotniczy tryb życia.
Jaką preferują dietę?
Oczywiście soczyste trawy. Na afrykańskiej równinie Serengeti każdego roku około półtora miliona antylop gnu, wraz z setkami tysięcy zebr i gazeli Thomsona, wyruszają w podróż szlakiem sezonowych opadów w poszukiwaniu świeżych pastwisk. Podczas jednego cyklu zwierzęta pokonują 3 tysiące kilometrów. Na szlaku poszukują soczystych traw.
Głównym zagrożeniem dla zebr w naturze są:
- utrata siedlisk związana z rozwojem rolnictwa,
- kłusownictwo
- i susze.