Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Park Skowroni na osiedlach Gaj i Borek
- Trasa biegowa dla każdego. Park Skowroni
- Park Skowroni. Alejki spacerowe w cieniu pięknych drzew
- Towarzystwo zwierząt w parku Skowronim
- Park Skowroni z siłownią i placem zabaw
- Boisko do piłki plażowej w parku Skowronim
- Cezary Kupiński, ultramaratończyk, trener biegania
Park Skowroni na osiedlach Gaj i Borek
Ten zielony teren o powierzchni ponad 26 ha położony jest pomiędzy al. Armii Krajowej, ul. R. Weigla, ul. Ślężną, ogródkami działkowymi, cmentarzem Żołnierzy Armii Radzieckiej i ul. Spiską. Najłatwiej dojechać do niego od strony ul. Ślężnej tramwajami numer 9 i 15 (przystanek Wiśniowa) lub od al. Armii Krajowej autobusem numer 127 (przystanek Wiśniowa).
Park Skowroni powstał w 1967 r. w miejscu przedwojennych cmentarzy. Nazwę zawdzięcza pobliskiej Skowroniej Górze, która znajduje się w rejonie ulic Borowskiej, Działkowej i Spiskiej. Ślad po tej nazwie można znaleźć też w parkowych alejkach. Jedna z brukowanych ścieżek to pozostałość po dawnej ulicy Am Lerchenberge (Na Skowroniej Górze), później nazywanej też ul. Krynicką, a od 1978 r. bez nazwy.
Jeśli lubicie aktywnie spędzać wolny czas i relaksuje Was otoczenie zieleni, park Skowroni to miejsce dla Was! Oto pięć powodów, które sprawiają, że ten teren doskonale nadaje się do aktywnej rekreacji.
Trasa biegowa dla każdego. Park Skowroni
Bieganie w parku Skowronim to czysta przyjemność, ponieważ ścieżki są tam wygodne i bezpieczne, a dodatkowo w dużej części zacienione. W parku wytyczona została trasa biegowa o długości 1850 m ze słupkami kilometrowymi, które pozwalają m.in. lepiej kontrolować tempo biegu. To dlatego park Skowroni może być miejscem treningu nie tylko dla początkujących, ale także bardziej zaawansowanych biegaczy.
Park Skowroni. Alejki spacerowe w cieniu pięknych drzew
Także spacer w tym parku to nie lada przyjemność, ponieważ można tam trafić m.in. na alejkę brzozową, platanową, lipową albo topolową. Drzewa to niewątpliwy atut tego miejsca. Oprócz popularnych klonów, lip czy jesionów, są tam również takie okazy, jak sosna wejmutka, dąb szypułkowy, klon srebrzysty czy leszczyna turecka. Wprawne oko znajdzie w parku także drzewa owocowe, intensywnie pachnące wiosną i latem.
Towarzystwo zwierząt w parku Skowronim
Spacerując po parku Skowronim, warto wypatrywać wiewiórek, które szczególnie cieszą dziecięce oczy. Na wprawnych obserwatorów czekają też ciekawe okazy ornitologiczne, jak kowaliki czy dzięcioły zielone. Bądźcie czujni!
Park Skowroni z siłownią i placem zabaw
W południowej części parku, od strony ul. Weigla, znajduje się plac zabaw m.in. z torem zręcznościowym, huśtawkami i zjeżdżalniami. Na pobliskiej siłowni pod chmurką z powodzeniem mogą ćwiczyć dorośli.
Boisko do piłki plażowej w parku Skowronim

Boisko do piłki plażowej to jeden z wyróżników parku. Ten obiekt rekreacyjno-sportowy przeznaczony jest nie tylko do prowadzenia zajęć treningowych, ale można na nim także organizować zawody. Boisko działa cały rok, jeśli więc nawet w środku zimy zapragniecie powspominać wakacje, kierunek jest jeden: park Skowroni! Zapraszamy.
Cezary Kupiński, ultramaratończyk, trener biegania

Cezary Kupiński, ultramaratończyk i trener biegania: - Park Skowroni darzę wielkim sentymentem, bo tutaj przeprowadziłem swój pierwszy trening: 6,5 km marszobiegiem 10 października 2014 roku. Poszedłem do tego parku wieczorem, bo stwierdziłem, że się za bardzo rozrosłem i czas coś z tym zrobić. Teraz to jest moje stałe miejsce treningowe, jak zresztą i innych biegaczy. Ścieżka do biegania jest oświetlona przez cały wieczór i noc.
Przebiegłem tam też dla celów charytatywnych maraton, a najtwardsi z nas pokonali dystans ultramaratonu – ponad 100 km. Był to bieg po pętli ścieżki biegowej. Jego ideą jest przebiegnięcie jak najdłuższego dystansu w czasie 12 godzin. Wtedy linia startu jest też metą, przebiega się ją wiele razy, bo nie chodzi o dystans, tylko o czas. Najwytrwalsi potrafią biec całe regulaminowe pół doby.
Z parkiem graniczy cmentarz żołnierzy radzieckich i cmentarz parafii św. Maurycego. Ich widok siłą rzeczy skłania do zadumy nad życiem i przemijaniem. Latem park nie jest koszony, więc nie jest tam gorąco i jest więcej zwierząt. Był czas, że przyjaźniłem się z lisem, który co wieczór przecinał moją ścieżkę biegową. Biegam też w parkach Grabiszyńskim i Zachodnim, ale Skowroni dla mnie jest najlepszy.
Tekst: Emilia Iwanicka-Pałka
Fot. Oleksandr Poliakovsky