Podsumowanie działań akcji w 2024 roku
Tegoroczna akcja „Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują” była dla nas wyjątkowa pod względem zaangażowania działkowiczów i mieszkańców. Wspólnie udało nam się stworzyć przestrzeń, w której niemarnowanie zasobów stało się nie tylko hasłem, ale codzienną praktyką.
Beata Flank, kierownik Dział Wsparcia i Doradztwa Ekologicznego
Warsztaty ekologiczne z Ligą Ochrony Przyrody
Jesienią, na zakończenie sezonu działkowego, na terenie wybranych ogrodów działkowych Miasto zorganizowało osiem ekologicznych warsztatów. Były one dedykowane działkowcom (i ich rodzinom z dziećmi), którzy przystąpili do akcji „Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują”. Był to czas z masą atrakcji i dobrej zabawy, a także możliwością nabycia przydatnych umiejętności.
Podczas warsztatów, w których łącznie uczestniczyło ponad 1600 osób, działkowicze wykonali samodzielnie hotele dla zapylaczy oraz domki dla jeży. Oprócz tego, malowali obrazy na sztalugach o tematyce ekologicznej, tworzyli tzw. ścieżkę zdrowia i wzięli udział w rodzinnych rozgrywkach na świeżym powietrzu.
Warsztaty ekologiczne organizowane we współpracy z Liga Ochrony Przyrody odbyły się w:
- ROD „Różanecznik”,
- ROD „Lepsze Jutro”,
- ROD „Wytchnienie”,
- ROD „Archimedes”,
- ROD „Plon”,
- ROD „Samo Życie”,
- ROD „Oławka”,
- ROD „Dobry Gospodarz”.
Warsztaty z Katarzyną Gubałą
W lipcu br. na terenie ROD „Różanecznik” przy ul. Bezpiecznej odbyło się wydarzenie „Dzikie ogrody we Wrocławiu”, które przyciągnęło wielu mieszkańców. To była prawdziwa wyprawa przyrodnicza połączona z warsztatami kulinarnymi prowadzonymi przez znaną m.in. z telewizji ekspertkę od zdrowego żywienia – Katarzynę Gubałę.
Uczestnicy spacerowali wspólnie po miejskich parkach, skwerach i wałach. Rozmawiali o bioróżnorodności w mieście, jadalnych kwiatach na trawnikach i pączkach na drzewach. Zebrali ziołowe bukiety, których następnie użyli do ekologicznych dań tworzonych w przysłowiowy kwadrans. Wszystko z użyciem i wykorzystaniem roślinnych resztek z miejskiego targowiska czy warzywniaka.
Stoły do wymiany plonów i bookcrossing
W 2024 r. stoły do wymiany nadwyżek plonów pojawiły się na terenie 8 Rodzinnych Ogrodów Działkowych we Wrocławiu:
- ROD „Różanecznik”,
- ROD „Lepsze Jutro”,
- ROD „Wytchnienie”,
- ROD „Archimedes”,
- ROD „Plon”,
- ROD „Samo Życie”,
- ROD „Oławka”,
- ROD „Dobry Gospodarz”.
Stoły są miejscem, gdzie działkowcy mogą zostawiać swoje plony dzieląc się z innymi świeżymi owocami, warzywami, a nawet sadzonkami kwiatów, ziół i roślin. To doskonały sposób do bezinteresownego dzielenia się i przyczyniania się do budowania silniejszej wspólnoty lokalnej.
Obok stołu znajduje się również regał na książki, co stanowi integralną część akcji "Wrocław nie marnuje - Bookcrossing". Inicjatywa ta polega na wymianie książek, które można przeczytać na miejscu lub zabrać ze sobą do domu, a w ich miejsce przynieść i zostawić własne, niepotrzebne już nam tytuły.
Jestem szczególnie dumna, że w tym roku zdołaliśmy zaangażować tak dużo Rodzinnych Ogrodów Działkowych do utworzenia stołów wymiany plonów i regałów bookcrossingowych. To wynik wielu miesięcy współpracy i kampanii informacyjnych, które miały na celu uświadomienie, jak ważna jest idea dzielenia i niemarnowania zasobów i żywności. Naszym działkowcom udało się wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju, a ich wysiłek jest dowodem na to, że wspólne działania mogą przynieść realne korzyści zarówno dla środowiska, jak i społeczności.
Beata Flank, kierownik Dział Wsparcia i Doradztwa Ekologicznego
Skrzynki bookcrossingowe zostały postawione w tym roku na terenie:
- ROD „Różanecznik”,
- ROD „Lepsze Jutro”,
- ROD „Archimedes”,
- ROD „Plon”.
Jakie są korzyści z bookcrossingu?
- Promowanie czytelnictwa: ułatwia dostęp do literatury dla każdego, promując kulturę czytelniczą.
- Zacieśnianie więzi: bookcrossing staje się pretekstem do rozmów i wymiany myśli między mieszkańcami.
- Ekologia: książki krążą w społeczności, zmniejszając potrzebę kupowania nowych egzemplarzy i tym samym redukując zużycie zasobów.