O tym, kto zostanie głównym laureatem Wrocławskiego Serca dla Zwierząt, a kto zostanie wyróżniony, zdecyduje Kapituła odznaczenia. Czytelnicy www.wroclaw.pl mogą natomiast wskazać własnego zwycięzcę, który swoją nagrodę odbierze razem z pozostałymi laureatami podczas uroczystości, planowanej na drugą połowę października. Oczywiście, jeśli żadne niesprzyjające okoliczności nam tego nie uniemożliwią...
W tym miejscu przypominamy, że odznaczenie Wrocławskie Serce dla Zwierząt można otrzymać tylko raz, natomiast na wyróżnienia i Nagrodę Internatów limitów nie ma.
Trzymamy kciuki, że wszystko się powiedzie, i ponownie będziemy mogli się spotkać na gościnnym Torze Wyścigów Konnych – Partynice, gdzie nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników 6. edycji miejskiego plebiscytu. O szczegółach dotyczących tego wydarzenia oczywiście damy znać.
Sandra Surzyn
Na co dzień pracuje we wrocławskim Przedszkolu nr 58 jako nauczycielka wychowania przedszkolnego. Od początku swojej pracy z dziećmi prowadzi z nimi ciekawe zajęcia, w które angażują się również rodzice. Uczy wrażliwości i odpowiedzialności za kogoś, kto potrzebuje pomocy, opowiada, jak należy zwierzęta traktować i jak się nimi zajmować. Potrafiła swoją pozytywną i wielką miłością do zwierząt „zarazić” przedszkolnych wychowanków. Systematycznie prowadzi zbiórki pożywienia i rzeczy, przydatnych podopiecznym schronisk czy prywatnych fundacji, m.in. koców czy środków czystości. Mimo wielu obowiązków, także rodzinnych – nie tylko serce ma szeroko otwarte dla zwierząt, ale również własny dom, w którym tymczasowe schronienie znajdują potrzebujące zwierzaki.
Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX
To organizacja, której celem jest ochrona płazów i gadów, także w miastach. We Wrocławiu działa już od 2010 r. Każdego roku wiosną wolontariusze z TH NATRIX przenoszą bezpiecznie setki ropuch przez ruchliwe drogę, ratując je przed kołami samochodów. Prowadzą odłowy inwazyjnych gatunków żółwi, które transportowane są następnie do specjalnych, przystosowanych dla tych gatunków azyli, chroniąc tym samym zarówno lokalną przyrodę, jak i same żółwie, które są ofiarami porzuceń. Członkowie TH NATRIX gromadzą także dane o występowaniu chronionych gatunków w mieście, co pozwala na informowanie o tym już na etapie planowania danej inwestycji. Popularyzują też wiedzę o tych niedocenianych grupach zwierząt – prowadzą zajęcia edukacyjne dla przedszkoli i szkół podstawowych i wydają publikacje (w 2021 r. była to np. sfinansowana z miejskich środków broszura „Wrocławska przyroda – płazy i gady”).
Marta Janicka
Miłośniczka zwierząt, posiadaczka dwóch schroniskowych kundelków, wegetarianka. W wolnej chwili prowadzi stronę Piesek Malowany, maluje i fotografuje bezdomne psy, a także działa na rzecz najbardziej potrzebujących zwierząt. Jej prace często trafiają na licytacje, a dochód z nich autorka przeznacza w całości na organizacje prozwierzęce. Stworzyła zdjęcia do kalendarza MERDACZE 2019, MERDACZE 2020, PSIEROTY 2020. Inicjatorka wielu zbiórek darów dla opuszczonych i zaniedbanych psów czy kotów. Współpracowała z Ekostrażą, Trzebnickim Klubem Psa, Jagodziankami, czyli futrzastą sforą bezdomniaków w potrzebie, Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Legnicy i Wrocławiu, a także Psierocińcem. Można zamówić u niej portret własnego pupila, a zapłata za to dzieło trafi na konto wybranej organizacji. Była nominowana do Wrocławskiego Serca dla Zwierząt 2019 i 2020.
MPK Wrocław
Okazuje się, że prozwierzęca działalność pracowników miejskiej komunikacji została dostrzeżona przez pasażerów MPK, ponieważ postanowili nominować firmę do miejskiego odznaczenia, uważając, że przyczynia się ona do poprawy losu zwierząt w naszym mieście – zarówno tych domowych, jak dziko żyjących. Przedsiębiorstwo zorganizowało punkty z wodą na wszystkich swoich pętlach, dając mieszkańcom i innym użytkownikom miejskiej przestrzeni wzór do naśladowania. Podjęło również ścisłą współpracę z wrocławską Ekostrażą, m.in. udostępniając monitory w tramwajach i autobusach do pokazywania materiałów i filmów edukacyjnych, traktujących o ochronie. Znaczenie mają nie tylko akcyjne, ale i indywidualne działania pracowników MPK. Na przykład, motorniczowie wielokrotnie udzielali pomocy rannym zwierzętom, napotykanym na swoich trasach miejskiej komunikacji.
Grażyna Turant-Witkowska / Społeczność Psia Bezdomność
Należy do społeczności, która działa w kilku miejscach w Polsce. Pani Grażyna odpowiada za działania we Wrocławiu. Podobnie jak pozostałe wolontariuszki, z pomagania zwierzętom nie czerpie żadnych korzyści. Wyciąga psiaki z przechowalni i szuka dla nich domów tymczasowych lub stałych. Te domy są oczywiście najpierw skrupulatnie sprawdzane, zanim zwierzaki do nich trafią. Bywa, że np. psiaka trzeba najpierw zawieźć do weterynarza i oczywiście pani Grażyna jest na takie działania gotowa. Żeby wspomóc utrzymanie bezdomniaków, prowadzi aukcje internetowe, do których gorąco zachęca nie tylko swoich znajomych. To, co na bieżąco dzieje się w Psiej Bezdomności, można obserwować na profilu Fb tej społeczności, która gorąco zachęca każdego, komu leży na sercu dobro zwierząt, by do niej dołączył. Choćby za sprawą nie tylko finansowej darowizny.
Fundacja Pręgowane i Skrzydlate
Powstała w 2016 r., choć jej założycielka – Aleksandra Soczyńska-Kardysz działa już od 2013 r. Fundacja niesie pomoc chorym, cierpiącym, bezpańskim, porzuconym i krzywdzonym zwierzętom (głównie kotom, ptakom i gryzoniom). Udziela również wsparcia tym, którzy także zwierzakom się poświęcają, chętnie z nimi współpracując. Ponieważ bardzo ważne są świadomość i edukacja, Pręgowane i Skrzydlate stawia sobie również za cel wspieranie wszelkich działań w zakresie zwalczania bezdomności zwierząt, zwłaszcza poprzez propagowanie wiedzy o sposobach ograniczenia populacji zwierząt oraz realizację programu kastracji. Wspiera, organizuje i prowadzi prozwierzęce akcji edukacyjne, spotkania, festyny, wydaje materiały informacyjne, a także organizuje szkolenia dla zwierząt i ich opiekunów oraz dla wolontariuszy. Działalność fundacji nie pozostaje w mieście bez echa – Pręgowane i Skrzydlate trafiają na listę nominowanych Wrocławskiego Serca dla Zwierząt w każdej jego edycji.
Grupa Pomocy Zwierzętom RATUJ
Powstała z inicjatywy osób, które oczywiście kochają zwierzęta i dla ich dobra są w stanie zrobić wiele, i chciałyby żyć w takim świecie, gdzie każde zwierzę jest dobrze traktowane, szanowane i kochane. Działają na zasadzie wolontariatu i interweniują tam, gdzie zagrożone są życie i dobro zwierząt, łamane są ich prawa, gdzie dochodzi do przemocy ze strony człowieka. Walcząc z bezdomnością psów czy kotów, Grupa angażuje się w sprawy związane z adopcją zwierząt, a także w edukowanie wszystkich – od najmłodszych do najstarszych – jak należy postępować z naszymi braćmi mniejszymi. W RATUJ wiedzą, że istotna jest prewencja i humanitarne działania, prowadzące do ograniczania rozrodu np. dziko żyjących kotów. Marzy im się poza tym, by posiadanie zwierzęcia było nagrodą za bycie dobrym człowiekiem.
Zagłosuj na swojego faworyta
Teraz decyzja należy do naszych czytelników. Możecie zdecydować, komu wręczymy Nagrodę Internautów w tej edycji Wrocławskiego Serca dla Zwierząt. Szczerze zachęcamy do głosowania, które potrwa do 11 października do godz. 12.00.