wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Zwierzęta uchodźców z Ukrainy – na jakich zasadach mogą przekraczać granice w Unii Europejskiej?

Zwierzęta uchodźców z Ukrainy – na jakich zasadach mogą przekraczać granice w Unii Europejskiej?

Bartosz Moch,

Edytuj w ACMS
Kliknij, aby powiększyć
Jakie są procedury przy przewożeniu psów, kotów i fretek oraz innych zwierząt towarzyszących przez uchodźców z Ukrainy Fot. UMW
Jakie są procedury przy przewożeniu psów, kotów i fretek oraz innych zwierząt towarzyszących przez uchodźców z Ukrainy

Zwierzęta towarzyszące uchodźcom z Ukrainy (psy, koty oraz fretki) mogą wjechać wraz ze swoimi właścicielami do Polski bez spełniania wymogów weterynaryjnych. Jednocześnie właściciele muszą zadbać o legalny pobyt swojego pupila. Jak to zrobić oraz w jaki sposób można przekraczać granice w ramach Unii Europejskiej?

Reklama

Główny Inspektorat Weterynarii opracował tymczasową procedurę zezwalającą na wwóz zwierząt towarzyszących na teren Polski przez obywateli Ukrainy. Procedura w języku polskim, angielskim, ukraińskim jest dostępna na stronie GIW.

Chip, szczepienie przeciw wściekliźnie i pozwolenie

Psy, koty oraz fretki wjeżdżające na teren Unii Europejskiej z obszaru Ukrainy powinny:

  • być prawidłowo oznakowanie (chip);
  • mieć ważne szczepienie na wściekliznę;
  • mieć wynik miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie;
  • mieć świadectwo zdrowia wydane przez właściwe władze weterynaryjne.

Jeżeli pies, kot lub fretka nie spełniają któregoś z tych warunków nadal mogą przekroczyć granicę polsko-ukraińską. Właściciel powinien zgłosić ten fakt funkcjonariuszom obecnym na granicy. W takim przypadku właściciel zwierzęcia wypełnia wniosek o zezwolenie na przemieszczenie o charakterze niehandlowym tego zwierzęcia na terenie UE lub o tranzyt przez państwo członkowskie
dr n. wet. Monika Kotowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu
Jeżeli Polska jest docelowym państwem, jest to wniosek o pozwolenie na przemieszczenie zwierzęcia na teren Unii Europejskiej. Gdy jednak uchodźcy chcą jechać dalej w głąb Unii, wówczas jest to wniosek o tranzyt przez państwo członkowskie.
Skorzystaj z lecznicy w miejscu pobytuPo wypełnieniu wniosku zwierzę zostanie bezpłatnie oznakowane (chip) i zaszczepione przez  Inspekcję Weterynaryjną. Właściciel otrzyma pozwolenie, które jest dowodem legalnego przekroczenia granicy ze zwierzakiem.
W przypadku, gdyby na granicy nie dopełniono tych procedur, wówczas w miejscu tymczasowego pobytu należy zgłosić się do punktu wskazanego przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii lub wyznaczonej przez niego lecznicy dla zwierząt. Lekarze dokonają oznakowania zwierzęcia i zaszczepią je przeciwko wściekliźnie oraz udzielą informacji o dalszym postępowaniu. We Wrocławiu i powiecie wrocławskim można skorzystać z jedenastu lecznic i punktów wyznaczonych do szczepienia przeciw wściekliźnie zwierząt z Ukrainy
Monika Kotowicz
Bez paszportu dla zwierzaka. Jakie procedury w innych krajach UE?Co ważne zwierzęta uchodźców z Ukrainy nie mają wyrabianych paszportów do przekraczania granic w ramach Unii Europejskiej. Te wystawia się tylko zwierzakom, których właściciele są obywatelami UE.Poza pozwoleniem poszczególne państwa Unii opracowały własne, specjalne procedury dla uchodźców przybywających ze zwierzętami towarzyszącymi.

Inne zwierzęta towarzyszące bez specjalnych procedur

Uchodźcy wojenni mogą czasowo wwieźć na teren Polski także inne zwierzęta towarzyszące (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez dodatkowych pozwoleń. Ponieważ w przypadku tych gatunków nie istnieje zagrożenie przeniesienia chorób zakaźnych dla ludzi lub zwierząt (w tym wirusa wścieklizny – przyp. red.), nie obowiązują specjalne procedury.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl