wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Inkluzywne miejsca pracy
Kliknij, aby powiększyć
Uczestnicy konferencji "Inkluzywne miejsca pracy". Oleksandr Poliakovsky
Uczestnicy konferencji "Inkluzywne miejsca pracy".

O tym jak budować miejsca pracy, w których wszyscy zatrudnieni mają równe szanse na rozwój i sukces bez względu na płeć, wiek, tożsamość czy pochodzenie rozmawiali uczestnicy konferencji „Inkluzywne miejsce pracy”, która odbyła się w środę, 7 maja 2025 r., we wrocławskiej Barbarze.

Reklama

Konferencja „Inkluzywne miejsce pracy” to jedno z wydarzeń, odbywających się w ramach Europejskiego Miesiąca Różnorodności – inicjatywy Komisji Europejskiej promującej równość i przeciwdziałanie dyskryminacji. Wzięły w niej udział osoby, które na co dzień zajmują się strategią różnorodności i inkluzywności w swoich instytucjach. Podzieliły się wiedzą, doświadczeniem i przykładami skutecznych praktyk, które udało im się wprowadzić. Podpowiedziały też, jak mierzyć się z codziennymi wyzwaniami w różnych organizacjach.

Człowiek musi się czuć bezpiecznie

Jak mówi Barbara Lisiewicz, dyrektorka Departamentu Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, to już kolejna rozmowa o inkluzywnych miejscach pracy.

Jej zdaniem inkluzywność staje się coraz ważniejszym elementem w tworzeniu nowoczesnych środowisk pracy, gdzie ludzie czują się akceptowani, szanowani i mogą rozwijać swoje umiejętności.

Najważniejsze jest to, abyśmy zarządzając różnymi podmiotami pozwolili swoim pracownikom i pracowniczkom na luksus bycia sobą w pracy. Aby to było możliwe, człowiek musi się czuć bardzo bezpiecznie w danym środowisku, a to z kolei jest realne, gdy będzie akceptowany. Właśnie takie miejsca powinniśmy tworzyć. To wymaga pracy całego zespołu na różnych szczeblach.
Barbara Lisiewicz

Najtrudniej zmienić język

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się więcej o m.in. o inkluzywnym języku w organizacji oraz o tym, jak budować na co dzień równość w firmach.

Język inkluzywny to najtrudniejsza część zmiany, którą trzeba wprowadzić w organizacji. Jest to trudniejsze od zmiany architektury i własnych poglądów. To język łączący, tworzący wspólnotę, a także obejmujący wszystkich.
Prof. Tomasz Piekot, językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wiedzieć, jakie zmiany wprowadzić w organizacji

Podczas konferencji mowa była też o sytuacji osób 50+ na rynku pracy oraz miejscach przyjaznych sensorycznie.

Na co dzień zajmujemy się tematyką równościową i miękkimi tematami pracowniczymi. Jestem tu po to, aby poznać dobre praktyki w tym zakresie, które moglibyśmy wykorzystać u nas na uczelni.
Barbara Kulińska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Jestem kierownikiem kadr, dlatego interesuje mnie ta tematyka. Inkluzywne miejsca pracy są potrzebne, a wiele osób nie ma takiej świadomości. My również zatrudniamy osoby z niepełnosprawnościami i jeśli będzie taka potrzeba na pewno przyjmiemy kolejne.
Ewa Bielska z Zarządu Cmentarzy Komunalnych

Miejsce dostępne dla wszystkich

Na miejsce spotkania specjalnie wybrano Barbarę, która jest w pełni dostępna architektonicznie dla osób poruszających się na wózkach. Z kolei z myślą o osobach niesłyszących wydarzenie było tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).

Organizatorem wydarzenia był Departament Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl