wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bezpieczny Wrocław. Przezorny zawsze ubezpieczony!
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż 4 zdjęć. Od lewej tłum ludzie, niżej strażak gaszący pożar, z prawej na górze kobieta udzielająca na drodze pierwszej pomocy leżącemu mężczyźnie, obok wypadek z udziałem białego samochodu. Na środku żółty, trójkątny znak z wykrzyknikiem. Unsplash/ilustracyjne
Kolaż 4 zdjęć. Od lewej tłum ludzie, niżej strażak gaszący pożar, z prawej na górze kobieta udzielająca na drodze pierwszej pomocy leżącemu mężczyźnie, obok wypadek z udziałem białego samochodu. Na środku żółty, trójkątny znak z wykrzyknikiem.

Szkolenia z pierwszej pomocy, pakowanie plecaka ewakuacyjnego, zakup nowego sprzętu do ratowania ludzi i mienia podczas klęsk żywiołowych. Podobnie jak w chociażby w Szwecji czy Szwajcarii w naszym mieście rusza program Bezpieczny Wrocław, pokazujący potencjalne zagrożenia i uczący umiejętności radzenia sobie z nimi.

Reklama

To inicjatywa o skali niespotykanej dotąd w Polsce, porównywalna jedynie z rozwiązaniami stosowanymi w Szwajcarii i Szwecji. Kompleksowe działanie, które łączy edukację, nowoczesne technologie oraz współpracę służb, mające na celu budowanie bardziej odpornej i świadomej społeczności.

- Wierzymy, że wspólne działania i edukacja to klucz do bezpieczniejszego Wrocławia. To wizja miasta, w którym każdy mieszkaniec czuje się bezpiecznie i jest przygotowany na wyzwania przyszłości.
Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialna za realizację Bezpiecznego Wrocławia

Jak czytamy w podręczniku, który otrzymali pod koniec zeszłego roku wszyscy mieszkańcy Szwecji:

„Jeśli wydarzy się coś poważnego, pomoc otrzymają w pierwszej kolejności ci, którzy jej najbardziej potrzebują. Większość z nas musi poradzić sobie sama przez przynajmniej tydzień”. Eksperci ds. obronności i zwalczania zagrożeń tłumaczą: trzeba uczciwie przyznać, że nie ma kraju na świecie, którego mieszkańcy mogliby powiedzieć: „O bezpieczeństwo moje i mojej rodziny zadba moja gmina czy moje państwo”.

Zadaniem miasta lub państwa jest jednak stworzenie możliwości nauczenia się udzielania pomocy czy przekazanie wiedzy, jak się na niebezpieczne sytuacje przygotować. Temu m.in. służy program „Bezpieczny Wrocław”.

Poniżej Bezpieczny Wrocław - poradnik na czas kryzysu, przygotowany we współpracy z RCB.

Specjalny-biuletyn-wroclawpl-bezpieczny-wroclaw-2025.pdf from Wroclaw

Bezpieczny Wrocław. Praktyka i ćwiczenia

Nasz miejski program to połączenie praktycznej wiedzy z ćwiczeniami dla mieszkańców i służb:

  • Edukacja i szkolenia

W najbliższych miesiącach i latach będziemy się intensywnie szkolić podczas pikników osiedlowych, lekcji w szkołach, spotkań dla seniorów, miejskich wydarzeń. W specjalnie przygotowanych namiotach mieszkańcy będą mogli nauczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy, opatrywać rany, korzystać z defibrylatorów AED i przygotować własny plecak ewakuacyjny. Szkolenia obejmą także tematykę obrony i zabezpieczenia cywilnego.

- Chcemy, aby każdy mieszkaniec miał dostęp do praktycznej wiedzy od ekspertów i służb mundurowych, bo to klucz do skutecznej reakcji w sytuacji kryzysowej.
Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia

  • Serwis informacyjny i alerty

We współpracy z ekspertami uruchomiony został specjalny serwis www.wroclaw.pl/bezpieczny-wroclaw. Mieszkańcy znajdą tu najważniejsze informacje, ostrzeżenia miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i poradniki, jak zachować się w różnych sytuacjach zagrożenia.

- Wśród instruktorów „Bezpiecznego Wrocławia” są lekarze, ratownicy, policjanci i specjaliści z medycyny pola walki, którzy będą dzielić się z mieszkańcami swoją wiedzą na temat pierwszej pomocy, planowania kryzysowego i bezpiecznej ewakuacji – wylicza Joanna Bisiecka-Szymczak z Ochotniczej Straży Pożarnej „Starówka” we Wrocławiu.

  • Zakupy sprzętu

Miasto zaczęło intensywnie inwestować w sprzęt niezbędny do działań w razie klęsk żywiołowych i innych zagrożeń. To nie tylko doposażanie służb ratowniczych w pojazdy i urządzenia, ale także dbanie o to, by miejskie spółki dysponowały własnym parkiem maszynowym, który może być wykorzystany w razie potrzeby do ratowania miasta lub niesienia pomocy mieszkańcom. Ponadto realizowane są budowy depozytów sprzętu i magazynów materiałów, np. na wypadek powodzi.

  • Nowoczesne technologie

W mieście pojawi się więcej defibrylatorów np. w pobliżu niektórych paczkomatów i w pojazdach MPK. Uruchomiona zostanie pionierska w Polsce mobilna aplikacja „Pierwszy Ratownik”. Aplikacja ta będzie powiadamiać ratowników i przeszkolonych mieszkańców o zdarzeniach w okolicy oraz o lokalizacji defibrylatorów, co znacząco przyspieszy udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.

  • Edukacja w szkołach

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszkolą nauczycieli z zakresu zachowania się w sytuacjach kryzysowych i cyberbezpieczeństwa. Młodzież z wrocławskich szkół ponadpodstawowych również weźmie udział w specjalistycznych szkoleniach.

  • Współpraca służb i ćwiczenia praktyczne

W realizację programu zaangażowane są zarówno służby zawodowe, jak i ochotnicze.

- Wsparcie lokalnych społeczności i szkolenia praktyczne są nieodzowne, by skutecznie reagować na kryzysy. 
mjr Karol Jakubowski z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Każdego roku przewidziano ćwiczenia i duże manewry, które będą doskonalić współpracę służb w sytuacjach kryzysowych.

  • Noś koc życia jako breloczek

Wrocław przygotowuje także unikalne prezenty dla mieszkańców, takie jak: miniapteczki, powerbanki, koce ratownicze, zwane też kocami życia, czyli folie termiczne i maseczki CPR (Cardiopulmonary Resuscitation - po polsku: „resuscytacja krążeniowo-oddechowa”), które mają pomóc w sytuacjach awaryjnych.

  • Wspieranie seniorów i cyberbezpieczeństwo

Program „Świadomy Senior” to kolejny ważny punkt harmonogramu. Centrum Aktywnego Seniora przy al. Hallera będzie organizować szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, samoobrony i pierwszej pomocy. A to tylko jedna z kilkunastu inicjatyw skierowanych do seniorów.

  • Innowacje dla bezpieczeństwa

Ważnym elementem programu będą rozwiązania skrojone na miarę różnych grup społecznych. Na przykład program „Bądź bezpieczna. Mobilne KTG dla Wrocławianek” umożliwia bezpłatne wypożyczanie nowoczesnych urządzeń do telemedycznego monitorowania czynności serca płodu i skurczów macicy, co pozwala na komfortowe i bezpieczne monitorowanie ciąży w domu.

Dla seniorów uruchomiono system opasek życia z tzw. przyciskiem życia, które umożliwiają szybkie wezwanie pomocy w nagłych sytuacjach. Program przeszedł już udany pilotaż, a jego celem jest zapewnienie seniorom poczucia bezpieczeństwa, szybkiej pomocy i wsparcia psychologicznego, dostępnego 24/7.

Uczestnicy otrzymują sprzęt, szkolenia i wsparcie techniczne, co pozwala na komfortowe i bezpieczne funkcjonowanie w codziennym życiu. Inne celowane programy są przygotowywane dla mężczyzn, uczniów i poszczególnych grup zawodowych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl