wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rusza program Bezpieczny Wrocław
Kliknij, aby powiększyć
Żołnierz pcha osobę na wózku podczas akcji ewakuacyjnej Tomasz Hołod//wroclaw.pl
Żołnierz pcha osobę na wózku podczas akcji ewakuacyjnej

W piątek 11 kwietnia, przed godziną 10:00, na ulicy Rędzińskiej pojawiło się kilka zastępów straży pożarnej, radiowozy policyjne, strażnicy miejscy, druhowie OSP, żołnierze WOT i przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na szczęście, to tylko zintegrowane ćwiczenia służb, podczas których ewakuowano mieszkańców i personel Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Tym samym rozpoczął się innowacyjny program Bezpieczny Wrocław. Co to takiego?

Reklama

11 kwietnia mieszkańcy okolic Domu Pomocy Społecznej przy Rędzińskiej mogli się poczuć zaniepokojeni liczbą służb, które dotarły na teren placówki. Uspokajamy - to tylko ćwiczenia i wręcz przeciwnie, miasto zapewnia, że zostały przeprowadzone właśnie dla zwiększenia bezpieczeństwa wrocławian.

Ruszył Program Bezpieczny Wrocław

Bezpieczny Wrocław to program skierowany do mieszkańców Wrocławia - miasta, które jako pierwsze w Polsce wprowadza tak szeroko zakrojoną akcję edukacyjną.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Logotyp z napisem "Bezpieczny Wrocław" UM
Logotyp z napisem "Bezpieczny Wrocław"

– Budowanie trwałej odporności społeczeństwa na kryzysy wymaga przede wszystkim edukacji i szkoleń. Inwestując w wiedzę obywateli i współpracując z instytucjami bezpieczeństwa, tworzymy skuteczny system reakcji na wyzwania. Wspólne programy edukacyjne rozwijają umiejętności i budują zaufanie do służb, co pozwala lepiej przygotować się na sytuacje kryzysowe – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Bezpieczny Wrocław ma nauczyć mieszkańców radzenia sobie w trudnych sytuacjach - podczas powodzi, suszy, pożaru czy zadymienia, a także w sytuacjach skrajnie wymagających, jak kryzysy militarne czy społeczne.

Miasto planuje szkolenia dla mieszkańców - na osiedlach, w szkołach, domach seniora lub CAL-ach. Dowiemy się na nich m.in. jak zaopatrywać rany, udzielać pierwszej pomocy, poznać wyposażenie plecaka ewakuacyjnego, aby samodzielnie przygotować go w domu, a także dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w apteczce – zarówno domowej, jak i podróżnej, gdy wybieramy się z dziećmi na wycieczkę do lasu czy w góry.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Renata Granowska - wiceprezydent Wrocławia</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Renata Granowska - wiceprezydent Wrocławia

Odrębnym zestawem tematów będą informacje na temat obrony i zabezpieczenia cywilnego, które będą prowadzone przez służby mundurowe zaangażowane w akcję.

Portal www.wroclaw.pl przygotuje również specjalny numer biuletynu, do zachowania "na zaś". Eksperci z wojska, straży, policji i służb medycznych przygotują informacje m.in. na temat plecaka ewakuacyjnego, apteczki, pierwszej pomocy czy cyberbezpieczeństwa.

Program przewiduje także wprowadzenie defibrylatorów w miejscach publicznych. Już wkrótce znajdą się one w Paczkomatach.

Miasto stworzy też aplikację mobilną "Pierwszy ratownik", która będzie powiadamiać ratowników i przeszkolone osoby będące w okolicy zdarzenia, o potrzebie udzielenia pierwszej pomocy. Znajdą się w niej również lokalizacje defibrylatorów.

Założenia programu "Bezpieczny Wrocław"

Bezpieczny Wrocław ma za zadanie zintegrować działania i wypracować takie procedury, które pomogą skutecznie współdziałać służbom w sytuacjach zagrożeń.

– Kluczowym elementem naszych działań będą szkolenia prowadzone przez zaangażowane służby. Chcemy, aby każdy z wrocławian miał szansę zdobyć konkretną i praktyczną wiedzę od ekspertów i służb mundurowych i był gotowy na ewentualne sytuacje kryzysowe – podkreśla Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Michał Młyńczak - wiceprezydent Wrocławia</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Michał Młyńczak - wiceprezydent Wrocławia

Na Dolnym Śląsku jesteśmy już 6 lat. Wspieraliśmy w tym czasie lokalne społeczności, zarówno w czasach pandemii, jak i w zeszłym roku, podczas powodzi. Od tego są właśnie Wojska Obrony Terytorialnej.
mjr Karol Jakubowski z 16. Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Mjr Karol Jakubowski z 16. Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Mjr Karol Jakubowski z 16. Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

– Wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Ochotniczej Straży Pożarnej prowadzimy działania, dzięki którym mieszkańcy czują się bezpiecznie. Ale ważnym momentem jest czas, w którym oczekujemy na przyjazd służb, czyli świadomość tego, jak powinniśmy się zachować – mówi zastępca komendanta Miejskiej Straży Pożarnej we Wrocławiu, st. bryg. mgr inż. Krzysztof Gielsa.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Zastępca Komendanta Miejskiego Straży Pożarnej we Wrocławiu, st. bryg. mgr inż. Krzysztof Gielsa</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Zastępca Komendanta Miejskiego Straży Pożarnej we Wrocławiu, st. bryg. mgr inż. Krzysztof Gielsa

Pikniki, szkolenia i ćwiczenia w szkołach

W czerwcu miasto planuje piknik pod nazwą „Bezpieczny Wrocław”, podczas którego mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w warsztatach pierwszej pomocy, dowiedzą się, czym jest łańcuch przeżycia i jak korzystać z defibrylatorów AED.

Poprosiliśmy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przeszkolenie nauczycieli w zakresie zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Planujemy również szkolenia dotyczące cyberbezpieczeństwa. Chcemy też wprowadzić szkolenia z pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Ewa Wolak, radna miejska i konsultant Wrocławskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Ewa Wolak, radna miejska i konsultant Wrocławskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Ewa Wolak, radna miejska i konsultant Wrocławskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Dzielenie się wiedzą

Jesteśmy ochotnikami, ale też profesjonalistami. W naszych szeregach nie brakuje pielęgniarek, ratowników medycznych, specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Wiedzą, którą zdobywamy na szkoleniach podnoszących nasze kompetencje, chcemy się podzielić z mieszkańcami. Wierzymy, że ten projekt będzie naszym wspólnym sukcesem.
Joanna Bisiecka-Szymczak, druhna GRS Starówka, pracująca również w Wydziale Komunikacji Społecznej UM

Poza GRS Starówka i służbami zawodowymi, w akcję włączyły się też OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego oraz OSP Zorba, WOPR i ratownicy medyczni z UMED-u.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Joanna&nbsp;Bisiecka-Szymczak, druhna GRS Star&oacute;wka, pracująca r&oacute;wnież w&nbsp;Wydziale Komunikacji Społecznej UM</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Joanna Bisiecka-Szymczak, druhna GRS Starówka, pracująca również w Wydziale Komunikacji Społecznej UM

Przebieg ewakuacji

Na początku w DPS rozległ się sygnał, informujący o konieczności opuszczenia budynku. Kiedy pierwsi mieszkańcy zaczęli opuszczać placówkę, nadjechały trzy jednostki straży pożarnej. W tym czasie. OSP rozstawiła namiot medyczny, w którym mieszkańcom udzielano pierwszej pomocy i gdzie mogli się ogrzać.

Po ewakuacji, służby otrzymały informację, że jeden z lokatorów placówki zaginął. Odbyły się poszukiwania na wybrzeżu Odry i w okolicy DPS, z udziałem psów tropiących. W poszukiwania uczestniczyła także straż miejska.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Ewakuacja mieszkańc&oacute;w DPS w ramach ćwiczeń słuzb i programy Bezpieczny Wrocław</p> Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Ewakuacja mieszkańców DPS w ramach ćwiczeń słuzb i programy Bezpieczny Wrocław

– Mieliśmy już podobne ewakuacje, odbywają się one niemal co roku. Ta teraz robi wrażenie, bo jest dużo służb. Dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, na przykład, że mamy miejsca bezpieczne w budynku, dzięki czemu nie wszyscy mieszkańcy muszą być ewakuowani – opowiada pani Bożena, pracowniczka socjalna, koordynatorka zespołu.

– Czuję się bardzo zaopiekowana. Gdyby taka akcja zdarzyła się w przyszłości, będę słuchać poleceń służb i współpracować z współmieszkańcami – twierdzi pani Ewa, mieszkanka DPS.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl