Pałac w Bukowcu w Kotlinie Jeleniogórskiej został wybudowany w XVI wieku. Przez stulecia był wiele razy przebudowywany. Najważniejsza modernizacja - na przełomie XVIII i XIX wieku, realizowana na zlecenie hrabiego von Redena, nadała mu neoklasycystyczny charakter. Po II wojnie światowej pałac znowu kilkukrotnie zmieniał właścicieli i administratorów, a prowadzone przez nich modernizacje nie zawsze mu służyły.
W ciągu ostatnich 25 lat z powodu braku funduszy na renowację obiekt niszczał. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez obecnych właścicieli – Związek Gmin Karkonoskich, z programu Polski Ład, pałac w Bukowcu przeszedł gruntowną rewitalizację. To kolejny wyjątkowy obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów warty poznania.
Rewitalizacja pod okiem konserwatora zabytków
Roboty trwały półtora roku. Realizowane były przez firmę Pre-Fabrykat w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.
Głównym zadaniem była termomodernizacja obiektu. Stan techniczny instalacji oraz historyczna architektura budynku znacząco utrudniały jego efektywne ogrzewanie. Brak izolacji termicznej oraz nieszczelna stolarka okienna sprawiały, że ogrzewanie powierzchni tysiąca m kw. było niezwykle kosztowne.
Prace objęły:
- wymianę stolarki okiennej;
- renowację i wymianę drzwi zewnętrznych;
- ociepleniu dachu;
Galeria zdjęć
- ocieplenie ścian zewnętrznych;
- modernizację systemu grzewczego.
Inwestor postawił na ekologiczne źródła energii elektrycznej i cieplnej. Instalację fotowoltaiczną o mocy 26,4 kWp zamontowano na gruncie przy południowej ścianie wozowni oraz na dachu dobudówki, dbając o to, by pozostała jak najmniej widoczna i nie zaburzała architektury pałacu.
System uzupełnia magazyn energii o pojemności 13,6 kWh, wspierany przez instalację BMS, optymalizującą zarządzanie energią. Do ogrzewania budynku zastosowano natomiast gruntową pompę ciepła o mocy 110 kW, współpracującą z 16 sondami gruntowymi.
Uratowane cenne polichromie
W trakcie prac odkryto fragmenty polichromii sprzed kilkuset lat.
Wartość inwestycji wyniosła 25 mln zł. Właściciele pałacu w Bukowcu zapowiadają, że historyczny budynek wkrótce będzie dostępny dla turystów.