Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Po zakończonym remoncie Bastion Sakwowy na wzgórzu Partyzantów od godziny 10.00 w sobotę 8 czerwca będzie otwarty dla wszystkich, codziennie, całą dobę. To niezwykłe miejsce, ale publiczne, dostępne, jak każde inne w mieście. Na miejscu będzie monitoring i ochrona.
Otwarcie Bastionu Sakwowego w sobotę 8 czerwca
Jakie atrakcje przygotowano w sobotę na otwarcie Bastionu Sakwowego?
- Zagra kwartet saksofonowy w asyście cajonu (instrumentu perkusyjnego przypominającego skrzynkę) - zespół „Echo Wrocławia”.
- Pierwszy tysiąc chętnych będzie mogło wrócić do domu z wybitą na tę okazję okolicznościową monetą.
- Przewodnicy opowiedzą o historii i ciekawostkach związanych z Bastionem Sakwowym.
- Skanując kod QR, będzie można samodzielnie poznać historię tego miejsca przy pomocy smartfonu.
- Szyku zada grupa przebrana w stroje z przełomu XIX/XX wieku. Będą ubrani tak, jak noszono się w czasach największej (dotychczas!) świetności tego obiektu.
- Będzie można zrobić sobie zdjęcie w okolicznościowej pamiątkowej ramce.
- Na najmłodszych czekają quizy i rysowanki.
- Freeride, najemca lokali gastronomicznych w Bastionie - kawiarni i restauracji - częstować będzie kawą i słodkościami. (Kawiarnia ma zacząć działać w lipcu, restauracja jesienią.)
Rewitalizacja wzgórza Partyzantów i zmiany w okolicy
Zakończony właśnie I etap remontu Bastionu Sakwowego to nie koniec zmian na wzgórzu Partyzantów. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje projekt remontu promenady nad fosą oraz przylegającej do niej zieleni parkowej i małej architektury, w tym rewitalizacja źródełka Freytaga.
ZZM zakończy projektowanie prawdopodobnie do końca roku. Przy realizacji tego „zielonego” programu dla okolic wzgórza, miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.
Poprawiona ma być także dostępność obiektu. Na Bastion będzie można łatwiej dostać się od strony parku Staromiejskiego po przeciwnej stronie ul. Piotra Skargi. ZDiUM przygotuje w tym miejscu nowe przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów z sygnalizacją świetlną.
Zniknie zatoka dla autobusów po wschodniej stronie ul. Piotra Skargi. Ten projekt ma być gotowy jesienią. Realizacja w przyszłym roku. Przygotowywana jest również koncepcja architektoniczna kładki przez fosę, która umożliwi dostanie się pod wzgórze od strony ul. Komuny Paryskiej.
II i III etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego
Kontynuowane będą również prace nad samym Bastionem.
Trzeci etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego obejmie dawne obserwatorium na szczycie. W ramach trzeciego etapu miasto zajmie się też kazamatami w północnym stoku wzgórza.
W przypadku inwestycji budowlanych na Bastionie Sakwowym konieczne są uzgodnienia m.in. z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i zamknięcie tych ustaleń dokumentem w postaci planu miejscowego. Jest on w trakcie opracowywania.
Bastion Sakwowy po remoncie
To, czego dokonano w I etapie, kosztowało 30 milionów złotych. M.in. wykonano:
- remont pawilonu perystylowego w parterze (przyszłej restauracji) o powierzchni 460 m2;
- remont kawiarni w przyziemiu kolumnady (powierzchnia zabudowy 375 m2) oraz placu z fontanną, dróg i podjazdów;
- nasadzenia zieleni (na obiekcie jest także roślinność w donicach);
Galeria zdjęć
- stojaki rowerowe (od strony ul. Nowej);
- iluminację obiektu, która w nocy będzie pracować w trybie niewielkiej mocy (10 proc.) ze względu na komfort mieszkańców kamienic przy sąsiadującej z obiektem ul. Nowej oraz w trosce o dobrostan ptaków i nietoperzy.
Obiekt został częściowo dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi w wózkach oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Są podjazdy alejkami w bocznych częściach wzgórza. W tym zakresie standard będzie nadal podnoszony. Do września od strony promenady nad fosą pojawi się ruchomy podest z windą przy schodach, które prowadzą na plac z fontanną.
Dużo nowej zieleni na Bastionie Sakwowym
Na wzgórzu Partyzantów, w okolicy Bastionu Sakwowego, posadzono 12 drzew: lipy drobnolistne i kasztanowce czerwone. Na samym Bastionie rośnie:
- laurowiśnia,
- trzmielina japońska,
- hortensja bukietowa,
- żurawka szkarłatną „Paris”,
- żurawka drobnokwiatowa „Palace Purple”,
- krwawnik pospolity „Cerise Queen”,
- szałwia omszona Schneehugel,
- czyścieć wełnisty,
- kocimiętka Faassena.
Bastion Sakwowy – odkryj go samodzielnie!