Projekt budowy wiat na Sępolnie jest skomplikowany, ponieważ ze względu na historyczną i gęstą zabudowę wymagał licznych uzgodnień i pozwoleń zarówno od organów administracyjnych, jak i operatorów sieci.
Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę i pozytywnej opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków spółka Wrocławskie Mieszkania wreszcie może ogłosić przetarg.
Porośnięte pnączem wiaty wkomponują się w otoczenie
Nowe punkty gromadzenia odpadów są zaprojektowane tak, aby pasowały do historycznej architektury Sępolna.
W pierwszym etapie powstanie 18 miejsc zbiórki odpadów. W większości będą to wiaty porośnięte zimozielonym pnączem przez co bardziej będą przypominały pergole niż śmietniki.
Będą w nich gromadzone odpady bytowe i zielone. Na zewnątrz wiat planowane jest ustawienie pojemników typu „dzwon”.

Podziemne pojemniki na odpady
W sześciu lokalizacjach będą również zamontowane pojemniki podziemne w postaci żelbetowych silosów ze stalowymi zbiornikami na odpady. Każdy taki pojemnik będzie miał pojemność 3 tys. litrów.
Dodaje również, że jeśli zachowa się porządek wokół śmietnika, to odpady nie ściągną szczurów. Takie śmietniki sprawdzają się przy ul. Brzeskiej, Prądzyńskiego i Traugutta.
Jak zapewnia Katarzyna Galewska, podziemne śmietniki nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami dla mieszkańców. Śmieciarki z żurawiem (HDS), które dostosowane są do wywozu odpadów zgromadzonych w tego typu pojemnikach, już jeżdżą już po Wrocławiu.

Pierwszy etap: 18 lokalizacji, drugi etap: 37 lokalizacji
W ramach pierwszego etapu nowe wiaty pojawią się przy ulicach:
- Nulla 3, 4, 19, 24, 26;
- Potebni 3, 19, 20, 31, 32;
- Becka 4, 12;
- Kasprzaka 2, 19, 20;
- Okrzei 3, 4, 19.
Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 360 dni na realizację prac.
Drugi etap projektu realizowany będzie w 2025 r. w 37 lokalizacjach.
Kolejne inwestycje w planach
Spółka Wrocławskie Mieszkania już zapowiada, że przystąpi do opracowania dokumentacji projektowej w zakresie uporządkowania pojemników na odpady przy ulicach: Kosynierów Gdyńskich, Pierwszej Dywizji, Potebni, Dembowskiego, Żmichowskiej i Monte Casino.
- Liczymy, że na bazie już zdobytych doświadczeń oraz bardziej uproszczonej procedury administracyjnej projekt we wschodniej części Sępolna wykonamy znacznie szybciej – mówi Katarzyna Galewska ze Spółki Wrocławskie Mieszkania.