Prof. Wiszniewski ma na koncie imponujący dorobek akademicki, jak i liczne zasługi dla Wrocławia i całego kraju. Osiągnął wiele sukcesów na polu naukowym, a w wieku 36 lat został najmłodszym profesorem nadzwyczajnym w Polsce - później także profesorem zwyczajnym.
Jego zaangażowanie w życie społeczne i polityczne kraju rozpoczęło się jeszcze na uczelni, kiedy podczas studenckich protestów w 1968 roku, mimo wielu przeciwności, pozostał na Politechnice Wrocławskiej.
– Trzeba być zawsze gotowym do kompromisu w sprawie celów, ale nigdy w sprawie zasad – zaznacza sam nominowany.
Kariera naukowa i poświęcenie krajowi
W 1976 roku profesor Wiszniewski rozpoczął pracę w Libii, gdzie przez trzy lata pełnił funkcję dziekana na uniwersytecie w Benghazi. Po powrocie do Wrocławia w 1979 roku, stał się aktywnym uczestnikiem ruchu „Solidarność”. Jako prorektor Politechniki Wrocławskiej w 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, brał udział w organizacji strajku, co doprowadziło do jego internowania i późniejszego skazania w tzw. procesie Politechniki.
Mimo tych problemów, prof. Wiszniewski kontynuował swoją działalność naukową. W 1991 roku objął stanowisko rektora Politechniki Wrocławskiej. Po dwóch kadencjach na tym stanowisku pełnił funkcję szefa Komitetu Badań Naukowych oraz ministra nauki w rządzie Jerzego Buzka.
W 2001 roku powrócił na PWR, gdzie kontynuował badania w dziedzinie energetyki i komunikacji społecznej. Jest autorem dziewięciu książek oraz ponad stu publikacji naukowych.
Kto może zgłosić kandydata do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia?
Propozycje kandydatów do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia mogą zgłaszać mieszkańcy, instytucje i organizacje działające na terenie miasta. Tytuł „Civitate Wratislaviensi Donatus” przyznawany jest przez Radę Miejską Wrocławia od 1993 roku celem uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla miasta. W 2024 r. tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymała Barbara Labuda – romanistka, działaczka opozycji antykomunistycznej, członkini podziemnych władz Solidarności.
Zgodnie z tradycją tegoroczne wyróżnienia zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia w dniu Święta Wrocławia, czyli 24 czerwca 2025 roku.