Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.
Od tego czasu, już od prawie półtora roku, RPP pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wynoszą one :
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Marcowa decyzja RPP o wysokości stóp procentowych. Kiedy możliwa obniżka?
Bartosz Turek, główny analityk HREIT, nie ma wątpliwości, że na obniżki stóp procentowych jest jeszcze za wcześnie.
– Światło na to, na ile te prognozy są realne powinna rzucić konferencja prof. Glapińskiego zwoływana po posiedzeniu RPP. Ważna będzie też projekcja inflacji i PKB, która pokaże, co dziać się może z inflacją nie tylko w bieżącym czy przyszłym roku, ale też w 2027 r. Nadzieje na obniżki stóp dają np. trochę gorsze od oczekiwań dane na temat tempa wzrostu wynagrodzeń, a studzi fakt, że nie mamy pewności, jakie efekty da chociażby odmrożenie cen nośników energii czy zaplanowane przez rząd wysokie wydatki – dodaje Turek.
Jak zauważa ekspert, ostatnie zmiany stóp w USA czy strefie euro nie determinują działań naszej RPP, co nie znaczy, że nie mają one żadnego wpływu.
– Chodzi o to, że jeśli w UE czy USA stopy spadają, a w Polsce wciąż są utrzymywane na relatywnie wysokim poziomie, to wpływa to na kursy EUR/PLN i USD/PLN. Te w ostatnich tygodniach zauważalnie zniżkowały. Efekt jest taki, że sprowadzane dobra kupujemy relatywnie taniej, ale też mniej zarabiamy na eksporcie. Pierwszy element wpływa na spadek inflacji, a drugi ogranicza opłacalność eksportu. Oba czynniki – zarówno niższa inflacja, jak i gorsze wyniki eksportowe sprzyjają obniżkom stóp procentowych – wyjaśnia Bartosz Turek.