wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tajemniczy wir na niebie. Co to było?
Kliknij, aby powiększyć
Kosmiczny wir na niebie, który można było zobaczyć nad Polską  w poniedziałkowy wieczór Daniel Puchalski
Kosmiczny wir na niebie, który można było zobaczyć nad Polską w poniedziałkowy wieczór

Wczoraj tuż po godz. 21:00 widać było nad Polską - także nad niektórymi miejscowościami Dolnego Śląska (oczywiście tylko tam, gdzie niebo nie było zasnute chmurami) – spektakularny świetlisty wir. "To kontrolowany zrzut paliwa drugiego stopnia rakiety Falcon 9 firmy Space X" – wyjaśnia Karol Wójcicki, dziennikarz i znany popularyzator astronomii.

Reklama

Karol Wójcicki, dziennikarz, popularyzator astronomii, autor bloga „Z głową w gwiazdach” tłumaczy to tak:

Podczas planowanej deorbitacji, zanim drugi stopień rakiety wejdzie w atmosferę i spłonie, często dochodzi do zrzutu resztek paliwa. Dzieje się to już w przestrzeni kosmicznej - kilkaset kilometrów nad Ziemią - gdzie nie ma powietrza, więc wyrzucone gazy nie rozpraszają się chaotycznie, lecz tworzą symetryczne struktury. Jeśli rakieta obraca się wokół własnej osi (co jest często celowe, by ustabilizować lot), wypuszczane z dysz paliwo układa się w kształt spirali lub wiru, przypominający świetlistą galaktykę.
Karol Wójcicki, Z głową w gwiazdach

Falcon 9, który zrzucił wczoraj paliwo nad Polską, wystartował z Florydy z misją wojskową NROL-69 o godz. 18:48 czasu polskiego, by umieścić na orbicie satelity.

Niezwykłe zdjęcia niezwykłego zjawiska

Social media zostały wczoraj dosłownie zalane zdjęciami niezwykłego zjawiska. Można je zobaczyć m.in. na profilu „Z głową w gwiazdach” Karola Wójcickiego.

Zdjęcie przedziwnego zjawiska zrobił także Daniel Puchalski z grupy „Gapię się w niebo nocą” i to właśnie on użyczył nam zdjęcia głównego. Wykonał je w Drawsku Pomorskim zwykłym smartfonem. Za fotografie dziękujemy także Michałowi Kacie i Karolowi Wójcickiemu.

– Początkowo tak to się zbliżało, a jak było w zenicie to się zrobił wir – mówi Daniel Puchalski. – Domyślałem się, co to jest, bo trochę się bawię w fotografię nocną, ale nie miałem pewności, bo wcześniej w mediach nie było nic na ten temat.

A czy Wam udało się zrobić zdjęcia kosmicznego wiru? Jeśli tak, prześlijcie je do nas - chętnie umieścimy je w tym artykule!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl