wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu otwarto Centrum Pomocy Dzieciom. Osoby doświadczające przemocy otrzymają kompleksową pomoc

We Wrocławiu otwarto Centrum Pomocy Dzieciom. Osoby doświadczające przemocy otrzymają kompleksową pomoc

Mirosława Kuczkowska,

Edytuj w ACMS
Kliknij, aby powiększyć
Przecięcie wstęgi podczas otwarcia  Centrum Pomocy Dzieciom  przy ul. Grabiszyńskiej 35–39; na zdjęciu Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Małgorzata Makarczuk-Kłos, założycielka Fundacji Non Licet, Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia Tomasz Hołod
Przecięcie wstęgi podczas otwarcia Centrum Pomocy Dzieciom przy ul. Grabiszyńskiej 35–39; na zdjęciu Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Małgorzata Makarczuk-Kłos, założycielka Fundacji Non Licet, Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

We Wrocławiu otwarto Centrum Pomocy Dzieciom, w którym osoby doświadczające przemocy otrzymają kompleksowe wsparcie. Centrum prowadzi Fundacja Non Licet w ramach ogólnopolskiej sieci. To drugie takie miejsce na Dolnym Śląsku.

Reklama

Działania Centrum Pomocy Dzieciom kierowane są do dzieci, które doświadczyły jakiejkolwiek przemocy, czy to w rodzinie, czy od rówieśników. Pomocą będą objęci też rodzice, którzy wspierają dziecko w pokonywaniu traumy.

Zazwyczaj to organizacje zabiegają u władz miasta o powstanie takiego miejsca jak Centrum Pomocy Dzieciom. We Wrocławiu było odwrotnie, to władze miasta zgłosiły się do Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z prośbą o wsparcie w zdiagnozowanej potrzebie specjalistycznego ośrodka tego typu.
dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Kompleksowa pomoc

Wyjątkowość Centrum polega na tym, że dziecko będzie mogło skorzystać nie tylko z pomocy terapeutów dziecięcych, psychologów i psychiatrów, ale też lekarzy pediatrów i prawników. W placówce znajduje się też pokój do przesłuchań dla dzieci, które są w trakcie procedury prawnej.  

Zależało nam na tym, aby w jednym miejscu udzielić dziecku pomocy w wychodzeniu z traumatycznych przeżyć. Centrum jest jednym z działań miasta w ramach programu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Na ten cel Wrocław wydaje rocznie 5 milionów złotych.
Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych PLAN GRY

Zgodnie z badaniami Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę co trzecie dziecko doświadcza jakiejś przemocy. Rzadko kiedy dzieci zgłaszają się po pomoc same. Dlatego w tej kwestii ogromną rolę odgrywają instytucje: policja, straż miejska, nauczyciele.

Nie zawsze psycholog zauważy to, co dzieje się w środowisku szkolnym. To widzą nauczyciele. Pracownik socjalny zwróci uwagę na jeszcze inne aspekty funkcjonowania dziecka. Interdyscyplinarność daje lepsze efekty.
Małgorzata Makarczuk-Kłos, założycielka Fundacji Non Licet

Pomoc krok po kroku

Do Centrum będą przychodziły dzieci wraz z rodzicami na umówione spotkania. Każde dziecko będzie musiało przejść procedurę kwalifikacyjną, będzie też przeprowadzany obszerny wywiad z rodzicem. Na ten podstawie zostaną określone konieczne działania.

Nasza pomoc zależy od tego, z jakimi problemami bryka się dziecko i jaki jest jego stan. Najważniejsze jest jednak nawiązanie relacji, tak aby dziecko uwierzyło, że my naprawdę chcemy mu pomóc.
Monika Siudzińska, psychoterapeutka

Dopiero po ustaleniu potrzeb zespół przygotuje plan terapii. Czasami wystarczy kilka godzin spotkań rozłożonych w czasie, innym razem niezbędna jest dłuższa terapia.

W przyszłości Centrum planuje też działania profilaktyczne, które posłużą zapobieganiu krzywdzenia dzieci, jak na przykład edukacja rodziców.

Pomoc nie kończy się bowiem na terapii. Duże znaczenie i ogromną pracę dziecko musi wykonać przede wszystkim poza Centrum, a w tym konieczna jest pomoc rodzica.
Monika Siudzińska, psychoterapeutka

Ważne adresy i telefony

Centrum Pomocy Dzieciom mieści się przy ul. Grabiszyńskiej 35–39, w przychodni MSWiA (wejście B).

Informacje o zapisach można znaleźć na stronie Fundacji Non Licet. Kontakt  e-mailowym fundacja[et]nonlicet.pl oraz pod numerami telefonów: 572 108 352 i 572 014 532.

Centrum zaprasza do kontaktu zarówno osoby pokrzywdzone, jak i świadków, którzy podejrzewają, że dziecko może doznawać przemocy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl