Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Solidarny Wrocław
- Jak pomóc powodzianom? Zbiórka na Tarczyński Arenie we Wrocławiu
- Zbiórka dla powodzian w Czasoprzestrzeni
- Hub pomocy organizowany przez Urząd Marszałkowski
- Chcesz zostać wolontariuszem we Wrocławiu? Zgłoś się!
- Dzieci z zalanych terenów w „zielonej szkole” we Wrocławiu
- Ogólnopolska pomoc dla powodzian. Zbiórki Caritas Polska i PCK
- Policja: uwaga na fałszywe, internetowe zbiórki dla powodzian!
AKTUALIZACJA 26 WRZEŚNIA
Punkt pomocy na Tarczyński Arenie działa tylko do 26 września.
Dolny Śląsk, Opolszczyzna i woj. śląskie od kilku dni walczą ze skutkami powodzi i lokalnych podtopień. Wiele osób musiało opuścić swoje domy albo straciło dobytek życia. Wrocław, w którym na szczęście woda w rzekach już opada, organizuje pomoc dla powodzian z zalanych rejonów.
Solidarny Wrocław
W poniedziałek 23 września podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja, że Wrocław przekaże 1,5 miliona złotych dla trzech gmin dotkniętych powodzią. Chodzi o Kłodzko, Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. Każda gmina dostanie pół miliona.
Gmina Wrocław utworzyła też specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz powodzian - informuje biuro prasowe UMW.
Rachunek bankowy Gminy Wrocław z przeznaczeniem na "Darowizny na rzecz gmin dotkniętych powodzią"
- rachunek w walucie EURO: nr rachunku 96 1020 5226 0000 6702 0867 3396
- rachunek w walucie PLN: nr rachunku 37 1020 5226 0000 6202 0866 9659
Jak pomóc powodzianom? Zbiórka na Tarczyński Arenie we Wrocławiu
Specjalny punkt uruchamiają Tarczyński Arena Wrocław i Zarząd Zieleni Miejskiej na stadionie Tarczyński Arena przy al. Śląskiej. Jest czynny od poniedziałku (16 września) – wjazd bramą B, wejście W2.
Jakie rzeczy można przynosić?
Z ostatnich potrzeb - informacja z 21 września:
- narzędzia - także takie budowlane, łopaty, grabie, miotły, wiadra, gumowe buty, rękawice robocze, ścierki suche, większe i mniejsze, worki na śmieci, zbiorniki na wodę;
- drobne materiały opatrunkowe, zwłaszcza plastry;
Punkt pomocowy na Tarczyński Arenie jest czynny w godz. 7.30 - 21.00. Informacje o udostępnionym parkingu znajdziecie tutaj.
- Uwaga, grupy wolontariuszy jadących pracować na miejscu jesteśmy gotowi wyposażyć w suchy prowiant. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie! Zwłaszcza harcerzom, dzięki którym nasz punkt w ogóle funkcjonuje - informuje Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej.
Do akcji pomocowej dla powodzian przyłączyło się również wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wód i Kanalizacji.
Zbiórka dla powodzian w Czasoprzestrzeni
Drugi punkt zbiórki rzeczy dla osób poszkodowanych powodziom został utworzony w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3 (dawna zajezdnia Dąbie).
Organizatorzy proszą, by do Czasoprzestrzeni przynosić wyłącznie rzeczy z listy, która jest aktualizowana na bieżąco (informacje na Facebooku Stowarzyszenia Tratwa).
Aktualnie potrzebne są:

Rzeczy można przynosić do Czasoprzestrzeni w godzinach 10:00–20:00.
Stowarzyszenie Tratwa prowadzi też zbiórkę finansową na lodówki dla powodzian. Szczegóły w poście poniżej.
SERWIS SPECJALNY: POWÓDŹ NA DOLNYM ŚLĄSKU
Hub pomocy organizowany przez Urząd Marszałkowski
- Dolnośląskie Centrum Druku 3D, Tyniecka 2
- Czynny od 7:00 do 19:00
Przywozić można artykuły pierwszej potrzeby, które następnie przekazywane będą samorządom i trafią bezpośrednio do potrzebujących mieszkańców.
Jednocześnie w Urzędzie Marszałkowskim ogłoszono zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby m.in. żywności długoterminowej, artykułów sanitarnych, czy artykułów medycznych, które trafią do osób poszkodowanych w powodzi.
Miejscem zbiórki jest magazyn przy ul. Walońskiej 3 we Wrocławiu. Punkt będzie dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.
W poście poniżej informacje o punktach pomocowych na Dolnym Śląsku
Chcesz zostać wolontariuszem we Wrocławiu? Zgłoś się!
Chcesz pomóc np. przy transporcie worków z piaskiem albo ich usuwaniu? Chętnych do takiej pracy zaprasza do kontaktu z Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
Można to zrobić za pomocą formularza dostępnego na stronie: wolontariat.wroclaw.pl/pomoc. WCRS, stosownie do potrzeb, będzie kierować wolontariuszy do konkretnych zadań. Informacje o tym, gdzie są potrzebni wolontariusze są na bieżąco podawane na Facebooku WCRS-u.
- Można też zgłaszać się telefonicznie pod numerami: 538 579 518, 538 579 553.
Dzieci z zalanych terenów w „zielonej szkole” we Wrocławiu
- Wrocław pomaga powodzianom. Już wszystko przygotowane na przyjęcie przedszkolaków z terenów objętych powodzią. 26 przedszkolaków z Lewina Brzeskiego wraz z opiekunami przyjedzie do Wrocławia na „zieloną szkołę”. Spędzą u nas ok. tygodnia - informuje biuro prasowe UMW.
Dzieci będą miały zapewnione wyżywienie, pomieszczenia na zajęcia przedszkolne, halę tenisową, salę sportową oraz boiska.
Wrocławski Departament Edukacji jest w ścisłym kontakcie z placówką z Lewina Brzeskiego oraz opiekunami „zielonej szkoły”.
Ogólnopolska pomoc dla powodzian. Zbiórki Caritas Polska i PCK
Pomoc dla powodzian organizuje również Caritas Polska.
Wystartowała również ogólnopolska zbiórka finansowa. Jak możesz pomóc?
- wejdź na caritas.pl
- zrób BLIK na numer +48 668 07 00 00 z tytułem POWODZ
Firmy również mogą włączyć się w pomoc rzeczową, zgłaszając darowizny hurtowe. Potrzebne są m.in. osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności. Więcej informacji w poście poniżej.
Ogólnopolską pomoc dla powodzian organizuje także Polski Czerwony Krzyż. Szczegóły w poście poniżej.
Jerzy Owsiak, prezes WOŚP poinformował na Facebooku, że w obliczu klęski żywiołowej w miejscowościach dotkniętych powodzią, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uruchamia swoje środki w wysokości 40 milionów złotych na zakup środków pierwszej potrzeby dla powodzian. Zapowiedział też, w razie pilnej potrzeby zostanie uruchomiona specjalna zbiórka pieniężna.
Policja: uwaga na fałszywe, internetowe zbiórki dla powodzian!
Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ujawnili już 117 incydentów, dotyczących fałszywych zbiórek dla powodzian - poinformował w poniedziałek (23 września) rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
Policja apeluje o ostrożność. Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych.
Co zrobić, aby uniknąć oszustwa:
- wspierać tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,
- weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),
- uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.
- Pamiętaj! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami.