To już druga edycja projektu realizowanego wspólnie przez Wydział Promocji i Turystyki Urzędy Miejskiego, Biuro SmartCity oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tym razem studentki i studenci, przy merytorycznym wsparciu Anny Szmigiel-Franz, oficerki pieszej, zajęli się problemami pieszych.
Zaprezentowano w sumie 9 projektów. Znalazły się wśród nich zarówno rozwiązania dotyczące promocji ruchu pieszego, jak i sprawiające, że poruszanie się po mieście na piechotę będzie wygodniejsze.
Przystanki jak na dłoni
Zanim przystąpili do pracy przeanalizowali problemy, porozmawiali z użytkownikami i opracowali możliwe rozwiązania. Dwie grupy wzięły na tapet przystanki komunikacji miejskej na dużych węzłach przesiadkowych, m.in. na pl. Jana Pawła II, placu Dominikańskim i Grunwaldzkim.

Kosze na śmieci, do których zawsze wcelujesz
Studenci Mateusz Piorun i Adam Maślanka zajęli się problemem nieporządku i śmieci w przestrzeni miejskiej. Zaprojektowali specjalną nakładkę na kosze przyuliczne, która ułatwia wrzucanie do nich śmieci.
... i kosze, wskazujące kierunek

Aplikacja mobilna dla odkrywców i piesze spacery tropem zwierzęcych bohaterów
Studenci zaproponowali stworzenie aplikacji mobilnej adresowanej głównie do turystów, która zachęci ich do zwiedzania Wrocławia na piechotę. Za odkrywanie kolejnych miejsc użytkownik otrzymywałby punkty, które następnie mógłby wymienić na nagrody.

Wśród prezentowanych pomysłów znalazła się również ścieżka edukacyjna dla maluchów na Promenadzie Staromiejskiej, mająca zachęcić do pieszych spacerów po Wrocławiu. Studentki zaproponowały 4 ścieżki tematyczne, z których każda reprezentowana była przez zwierzęcego bohatera.

Galeria sztuki w Bramie Oławskiej i konkurs plakatowy “Szacunek Ludzi Ulicy”
Jednym z pomysłów studentów było stworzenie systemu wystawienniczego w historycznym przejściu Brama Oławska.
- Obecnie jej wygląd nikogo nie zachęca do skorzystania z tego przejścia. Naszym pomysłem jest to, aby wprowadzić w tym miejscu możliwość prezentowania prac studentów ASP. Zaprojektowałyśmy gabloty, które wpisują się w tę przestrzeń - mówią studentki Patrycja Klepczarek i Anna Mołodecka.

Szacunek Ludzi Ulicy, czyli konkurs promujący wzajemne zrozumienie i szacunek pomiędzy wszystkimi użytkownikami miasta: pieszymi, rowerzystami i kierowcami.

