wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Co letnimi nocami porabia ZDiUM? Zużywa 120 ton farby
Kliknij, aby powiększyć
Malowanie oznakowania poziomego na ul. Powstańców Śląskich Fot. Tomasz Hołod
Malowanie oznakowania poziomego na ul. Powstańców Śląskich

Wrocławscy drogowcy mają szczyt sezonu na malowanie poziomego oznakowania ulic. Rozpoczęta w kwietniu akcja teraz weszła w kulminacyjny moment. To właśnie ciepłe, wakacyjne noce są najlepszą porą do realizacji tych prac. Oznakowanie jest odświeżane zarówno wzdłuż ulic, jak też na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych.

Reklama

Jak dużo pracy mają wykonawcy ZDiUM-u?

Proszę sobie wyobrazić, że gdybyśmy uruchomili maszynę do malowania oznakowania na wrocławskim Rynku i zaczęli malować linię ciągłą o szerokości 12 centymetrów, to skończylibyśmy w okolicach zatoki Biskajskiej. A farbę musielibyśmy dostarczać pięcioma wielkimi tirami.
Tomasz Martin z Działu Eksploatacji Oznakowania ZDiUM

Sezon rozpoczął się wiosną. Gdzie są efekty? 

Sezon na malowanie znaków poziomych wystartował wraz z początkiem kwietnia. Związane jest to z warunkami atmosferycznymi - przede wszystkim z temperaturą.

W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się Psim Polem, m.in. ul. Sobieskiego, łącznikiem Długołęka - Kiełczowska oraz ul. Bierutowską.

Nowe oznakowanie jest już widoczne m.in. na ulicy Bałtyckiej, Traugutta, Kamiennej czy Granicznej. Oprócz głównych ulic odświeżane są też koperty dla osób niepełnosprawnych i elementy oznakowania poziomego Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz Strefy Płatnego Parkowania.

W tym roku, dzięki zwiększeniu środków, będziemy mogli odnowić ponad 200 tys. m. kw. poziomego oznakowania. Dla porównania, w ubiegłym roku było to około 135 tys. m. kw. Oprócz wspomnianych prac, w najbliższych tygodniach będziemy też w wybranych lokalizacjach odnawiać oznakowanie śluz rowerowych na skrzyżowaniach czy przejazdy rowerowe.
Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZDiUM

Prace wykonywane są przede wszystkim w nocy, aby nie utrudniać ruchu samochodowego.

Jak oni to robią, że pasy są odblaskowe?

Technologia malowania oznakowania dostosowana jest do rodzaju i stanu nawierzchni jezdni. Oznakowanie poziome powinno przede wszystkim zapewniać dobrą widoczność w ciągu całej doby, także w warunkach dużej wilgotności.

Ponadto linie namalowane na jezdni muszą charakteryzować się odpowiednią szorstkością zbliżoną do szorstkości nawierzchni, być trwałe, odporne na ścieranie i brudzenie się, zapewniać właściwe parametry odblaskowości przez cały okres użytkowania. Dlatego oznakowanie wykonywane jest tylko certyfikowanymi materiałami.

Podczas prac wykorzystujemy technologię mieszaną: cienkowarstwową lub grubowarstwową. Tam, gdzie oznakowanie szybciej się wyciera -  na  przykład na skrzyżowaniach - stosujemy technologię z mas chemoutwardzalnych. Oznakowanie grubowarstwowe jest  również odblaskowe i przeciwpoślizgowe. Odblask uzyskuje się poprzez posypanie powierzchni  mikrokulkami szklanymi. Natomiast znaki poziome są odnawiane również przy użyciu specjalistycznej, białej farby najezdniowej, z elementami odblasku. 
Tomasz Martin z działu Eksploatacji Oznakowania ZDiUM

Malowanki warte miliony 

Dobrze widoczne oznakowanie poziome to jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa. Każdego roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu rozpoczyna takie prace wiosną, a kończy jesienią. Dodatkowo w sierpniu, tuż przed pierwszym dzwonkiem w szkołach, odnawiane są przejścia dla pieszych w pobliżu wrocławskich podstawówek. To ponad 500 lokalizacji.

Sukcesywnie, z roku na rok, zarówno obszar, gdzie wykonywane jest oznakowanie pionowe, jak również wartość prac, zwiększa się. To głównie efekt rozbudowy infrastruktury drogowej i rosnących kosztów tych prac.

Tegoroczna akcja malowania poziomego oznakowania we Wrocławiu zakończy się jesienią. Do tej pory na ten cel ZDiUM wydał już ponad 2,5 mln złotych.

Zobacz zdjęcia z malowania ulicy Powstańców Śląskich:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl