Raz na co najmniej 20 lat sporządzany jest tzw. audyt krajobrazowy, który ma za zadanie chronić najcenniejsze krajobrazy dla danego regionu. Samorząd Województwa Dolnośląskiego podał do publicznej wiadomości wyniki ostatniego audytu.
Na jakiej podstawie sporządza się audyt?
W pierwszym etapie województwo dzielone jest na poszczególne typy krajobrazów. Na Dolnym Śląsku wyróżniono ich 14 z 39 podtypami. Są wśród nich takie typy krajobrazów jak:
- Wiejskie
- Leśne
- Miejskie
- Wielkomiejskie
- Podmiejskie i osadnicze
- Mozaikowe
- Bagienno łąkowe - głównie bezleśne
- Bezleśne - murawowe, piaszczyste, skalne
- Wodnogospodarcze
- Górnicze
- Górskie, ponad granicą lasu
- Komunikacyjne
- Przemysłowe i energetyczne
Większość z wyróżnionych to krajobrazy wiejskie, stanowiące łącznie 513 pozycji (35.3% wszystkich krajobrazów). Potem w kolejności są krajobrazy leśne, z liczbą 460 miejsc (31.7%).
Następnie, w poszczególnych kategoriach wyłania się miejsca szczególnie ważne z punktu widzenia przyrody, kultury, historii, architektury i innych czynników. Potem sporządza się Karty Charakterystyki Krajobrazów i formułuje zagrożenia dla miejsc najważniejszych - czyli krajobrazów priorytetowych. Określa się dla nich również listę zasad.
Każdy z wyróżnionych krajobrazów przeszedł inwentaryzację. Dla każdego z nich sporządzono również dokumentację, w tym fotograficzną.