Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Czym jest projekt URBIO BAUHAUS?
URBIO BAUHAUS to projekt, którego celem jest zwalczanie spadku bioróżnorodności na obszarach miejskich i podmiejskich w Europie Środkowej poprzez wykorzystanie podstawowych wartości Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB), takich jak zrównoważony rozwój, integracja i estetyka w rozwiązaniach w zakresie różnorodności biologicznej.
Aby skutecznie przyczynić się do wzrostu różnorodności biologicznej, URBIO BAUHAUS opracuje wspólną, opartą na NEB mapę drogową miejskiej transformacji bioróżnorodności. Mapa ta będzie przedstawiać połączenie różnych podejść i interwencji, których celem jest znaczące powstrzymanie i odwrócenie utraty różnorodności biologicznej, w szczególności na obszarach miejskich. Rozwiązanie to zostanie przetestowane i wdrożone w 4 miastach Europy Środkowej: Kranj, Puli, Wrocławiu i Erd, a działania projektowe będą opierały się na wartościach NEB, uwzględniających zielone, estetyczne i partycypacyjne współprojektowanie.
W projekcie, którego liderem jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu bierze udział 10 partnerów:
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Miasto Wrocław
- Miasto Kranj (Słowenia)
- Instytut Zrównoważonego Rozwoju (Słowenia)
- Miasto Pula (Chorwacja)
- POR Consult (Chorwacja)
- BURST Nonprofit Llc (Węgry)
- Ośrodek badawczo-doradczy Politechniki w Mediolanie w zakresie planowania środowiskowego i przestrzennego (Włochy)
- Uniwersytet Nauk Stosowanych w Wismar (Niemcy)
- Miasto Érd (Węgry).
Projekt będzie trwał do grudnia 2026 r. i jest finansowany w 80% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Europa Środkowa.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie https://www.interreg-central.eu/projects/urbio-bauhaus/
URBIO BAUHAUS we Wrocławiu
W ramach projektu we Wrocławiu podjęte zostaną działania mające na celu złagodzenie zanieczyszczenia światłem w zielonych przestrzeniach miejskich, służące utrzymaniu naturalnych cykli funkcjonowania ludzi i zwierząt (zachowaniu naturalnych wzorców dzikiej przyrody i dobrego samopoczucia ludzi) przyczyniających się do wzrostu bioróżnorodności.
Wrocławski pilotaż na małą skalę będzie polegał na wprowadzeniu inteligentnego oświetlenia do przestrzeni publicznej (w tym na terenie wielofunkcyjnych obszarów - ulice i place oraz miejskie tereny zielone) w mieście, aby znaleźć równowagę między światłem a ciemnością, poprzez dostosowanie istniejącego oświetlenia bądź jego modernizację za pomocą asymilacyjnego sprzętu oświetleniowego (modernizację systemów oświetleniowych umożliwiającą sterowanie natężeniem i zasięgiem rozsyłu światła).
W ramach pilotażu opracowane zostaną wytyczne do projektowania nowego oświetlenia oraz wspierania bioróżnorodności poprzez niezaburzanie rytmu dobowego ludzi i zwierząt.