Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Rezultatem projektu będą także m.in. publikacje (np. rekomendacje, raporty), materiały multimedialne (np. filmy wideo, infografiki), przystępne i przyjazne dla użytkowników. Materiały te będą dostępne na platformie ICLEI (sustainablejustcities.eu) i będą przydatne dla samorządów, decydentów, mieszkańców, naukowców, którzy dowiedzą się, jak krok po kroku rozpocząć proces tworzenia zrównoważonych i sprawiedliwych miast.
Czym jest projekt Fair Local Green Deals?
Fair Local Green Deals to projekt, którego celem jest wdrożenie postanowień Europejskiego Zielonego Ładu na poziomie lokalnym oraz usprawnienie procesów partycypacyjnych. Projekt stawia w centrum partycypację społeczną, dążąc do aktywnego angażowania obywateli i lokalnych interesariuszy, ze szczególnym uwzględnieniem włączenia mniejszości, grup wrażliwych, czy zmarginalizowanych. Bezpośrednie zaangażowanie wszystkich grup społecznych w lokalne procesy transformacji pomoże promować uczciwość, sprawiedliwość i zrównoważony rozwój. Istotne jest równe i sprawiedliwe włączenie mieszkańców w proces współtworzenia zrównoważonego miasta, które odpowiada ich priorytetom i zainteresowaniom.
W projekcie prowadzonym przez ICLEI Europa bierze udział pięć europejskich miast - Gandawa, Walencja, Vitoria-Gasteiz, Wrocław i Łódź. Każde z miast skupia się na swoich kluczowych tematach, problemach, wyzwaniach, a projekt ma na celu wsparcie miast w tych działaniach z zaangażowaniem mieszkańców. Fair Local Green Deals jest projektem liderowanym przez organizację ICLEI Europa i finansowanym przez fundację Porticus.
Fair Local Green Deals we Wrocławiu
Europejska Strategia "Od pola do stołu" na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego uwzględnia w kompleksowy sposób wyzwania związane ze zrównoważonymi systemami żywnościowymi i podkreśla znaczenie związków między zdrowiem ludzi, zdrowiem społeczeństwa i zdrowiem planety.
Zrównoważone systemy żywnościowe są niezbędnym ogniwem łączącym zdrowie ludzi, zdrowie społeczeństw i zdrowie planety, dlatego są tak ważnym elementem europejskiej polityki. Dbanie o bezpieczeństwo żywnościowe, skracanie łańcuchów dostaw, zdrowe i rozsądne odżywianie z poszanowaniem dla żywności, czy odporność żywnościowa to główne tematy naszych lokalnych działań. Efektem przeprowadzonych warsztatów będzie podpisanie przez mieszkańców zobowiązania, związanego z wypracowanymi podczas warsztatów postanowieniami.